Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 21. Olivér
Veszprém
4°C
2024. november 21. Olivér
Veszprém
4°C

Miért alszunk takaró alatt a hőségben is?

2024. július 7. 21:15 // Forrás: Borítókép: Pixabay / Pexels
Sokan a legnagyobb melegben is betakaróznak – vajon miért? Nem lenne kényelmesebb csak úgy, meztelenül elterülni az ágyon?

Hajnali kettő. A hőmérséklet a szobában huszonnyolc fok, minden ablak tárva-nyitva, így valamelyest jár a levegő, bár megváltást a kinti huszonnégy foktól sem várhatunk. Fekszünk az ágyon, képtelenek vagyunk elaludni, majd amikor megelégeltük a forgolódást, magunkra húzzuk a pokrócot. Sokkal jobb. 

De vajon miért érezzük úgy sokan, hogy a legnagyobb hőség idején is takaró alá kell bújnunk? 

Az emberiség azért kezdett el takarókat használni, hogy alvás közben is fenn tudjuk tartani az optimális hőmérsékletünket. Amikor alszunk, valamelyest csökken a testhőmérsékletünk: ez részben a folyamat szerves része, szervezetünk alacsonyabb fordulatszámra kapcsol, így biztosítja a pihenést. Másrészt viszont az agyunk hőháztartásért felelős része egyszerűen kikapcsol a REM-fázisban, így a takaró hőszigetelő hatása segít megőrizni az optimális hőmérsékletet akkor is, amikor erre nem tudunk odafigyelni. 

Illusztráció: Ron Lach / PexelsIllusztráció: Ron Lach / Pexels

A háttérben pszichológiai okok is állnak: tulajdonképpen születésünktől kezdve arra kondicionáltak minket, azt tanultuk meg, hogy a takaró az alvás nélkülözhetetlen része. Ez egyike az emberi élet legkorábbi tapasztalatainak, ami aztán egész gyerekkorunkban elkísér minket, és ami ennyire beégett a működésünkbe, azt már felnőttként is nehéz ledobni magunkról. Szó szerint. 

De a takarónak egyfajta varázslatos védelmező erőt is tulajdonítunk. Ahogy gyerekként visszatérünk a mosdóból az éjszaka közepén, szinte távolugrással vetődünk az ágyba és rántjuk magunkra a takarót, hogy fellélegezzünk: biztonságban vagyunk, az ágyunk alatt lakó szörnyek már nem érhetnek el minket, a vékony textilréteg megóv minket, megidézi az anyaméh védelmező közegét, ahol semmi rossz nem történhet velünk. Erre a védelemre felnőttként is vágyunk, amikor már tudjuk: a szörnyek igazából nem az ágy alatt, hanem a fejünkben léteznek, és hajnalban igenis eljönnek értünk, hogy elénk citálják az összes hibánkat, tévedésünket, félelmünket, amiket nap közben gondosan a szőnyeg alá söpörtünk. Ki ne vágyna egy varázslatos pokrócra, ami megvéd ettől a szembenézéstől?

Jobban alszik, aki meztelenül alszik

Ahogy fentebb említettük, az alvás természetes velejárója a testhőmérséklet csökkenése, és ez könnyebben végbemegy, ha nem viselünk pizsamát vagy más ruhát az ágyban: vagyis a meztelenség könnyebb elalváshoz és pihentetőbb álomhoz vezet. Mivel azonban meztelenül gyorsabban hűlünk, jobban rászorulunk a takaró jelentette hőszigetelő rétegre a REM-fázisban. 

A meztelenül alvás mindkét nem esetében jótékony hatással van a nemi szervekre is: a vagina éjszakai szellőzése gátolja a gombás fertőzések kialakulását, a férfiak esetében pedig a nemzőképességre gyakorol jótékony hatást, ha a herék hűvösebb közegben létezhetnek (eleve ezért szervezte ki őket az evolúció a hasüregen kívülre, ám a feszesebb fazonú alsónadrágok, amiket nap közben hordunk, ellene dolgoznak ennek). 

Ha a párunk mellett alszunk, a meztelenségnek nyugtató hatása is van: amikor bőr érintkezik a bőrrel, az serkenti az oxitocin-termelésünket, amitől boldogabbnak érezzük magunkat. 

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét közélet Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét Egy-másfél évvel megelőzik az életkoruknak megfelelő fejlődési elvárásokat azok az általános iskolások, akiknek rendszeresen olvastak mesét – többek között ilyen „kézzelfogható” előnye van annak, ha egy család beilleszti a meseolvasást a mindennapokba. 2024. november 4. 12:53 Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik életmód Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik A plüssök különleges szerepet játszanak az életünkben: a REGIO JÁTÉK friss kutatása szerint a magyar felnőttek kétharmadának van olyan plüssállata, amelyhez személyes emlék fűződik, és minden harmadik felnőtt rendszeresen plüssfigurával alszik. 2024. október 17. 11:31

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.