Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Ennél is több lehet ebben a csapatban

2024. december 18. 11:57
Ötödször lett dobogós a magyar válogatott a női kézilabda Európa-bajnokságok történetében. A 2000-ben szerzett egyetlen aranyérem mellett négy bronz van a tarsolyban, és az utóbbiak közül talán a most megszerzett a legkedvesebb, mert erre kellett várni a legtöbbet – tizenkét évet.

Az Európa-bajnokság a kézilabda-válogatott csapatok legfiatalabb versenysorozata, ugyanis csak 1991 őszén alapították meg a kontinentális szakszövetséget, az EHF-et. Addig csak a világbajnokságokon és az olimpiákon mérték össze tudásukat a nemzeti csapatok. Mivel a sportágban az európaiak dominálnak, így ezután kétévente az Eb-n jött össze a legerősebb mezőny, és ez ma is így van. A vb-n és az olimpián területi kvóta alapján olyan földrészek válogatottjai is képviseltetik magukat, melyek nem ütnek meg magas szakmai szintet, ezért az Európa-bajnoksággal ellentétben akadnak könnyű mérkőzések.

Az 1994-ben Németországban megrendezett első női kézilabda Eb-n még csak tizenkét csapat vehetett részt, így oda eljutni sem volt egyszerű. Magyarország egy negyedik hellyel debütált, miután a bronzmeccsen 24-19-re kikapott Norvégiától. Négy évvel később sikerült először fellépni a dobogóra, amikor Mocsai Lajos szövetségi kapitány együttese 30-24-re verte az osztrákokat a harmadik helyért lejátszott összecsapáson. Gyógyír volt ez az elődöntőt a norvégok ellen csúfosan, 28-14-re elvesztett lányaink lelki sebeire. Az igazi gyógyír azonban 2000-ben jött, amikor Bukarestben az ukránok döntőbeli legyőzésével Európa-bajnokok lettek. Ekkor nem kellett összecsapni Norvégiával, pedig bár kellett volna, mert a generációváltás időszakát élő északiak csak hatodikak lettek. Két évvel később már ismét „haraptak”: a középdöntő utolsó meccsén 24-23-ra verték a mieinket, így mi csak az ötödik helyért játszhattunk a zárónapon (azt meg is szereztük a jugoszlávokkal szemben), a norvégok viszont a döntőig meneteltek, ahol csak a házigazda dánoktól kaptak ki. Ekkor már tizenhat csapat alkotta a mezőnyt.

Fotó: MKSZFotó: MKSZ

2004-ben Magyarország volt a kontinensviadal házigazdája. Nagy volt az elvárás Kiss Szilárd szövetségi kapitány csapatával szemben. Öt győzelem után a középdöntőben szenvedte el első vereségét a magyar válogatott a címvédő Dániával szemben 14-8-as félidei vezetés után 23-24-re. Így az elődöntőben az addig újra a világ legerősebb csapatává érett Norvégiával kellett összecsapni, akik 44-29-re „átgázoltak” a mieinken. Az oroszok elleni 29-25-re megnyert bronzmeccsen lehetett vigasztalódni.

Nyolc évet kellett várni a következő bronzéremre. 2012-ben a szerbiai elődöntőben ismét „elgázoltak” minket a norvégok (30-19), de ezután a házigazdák legyőzésével felléphettünk a dobogó harmadik fokára. Ezután még hosszabb szünet következett – tizenkét esztendő. Az idei – osztrák, magyar, svájci közös rendezésű – Európa-bajnokságon már 24 csapat mérhette össze tudását. Ahogy láthattuk, az elődöntőig simán menetelt válogatottunk Golovin Vlagyimir szakmai irányításával, ám itt megint az immár a tizedik aranyérmük felé menetelő norvégokkal kellett összecsapni, és ebből a párharcból ezúttal sem mi jöttünk ki jól (22-30). Kárpótlásként jól jött a franciák elleni bronzmeccs (25-24). Hosszú idő után sikerült visszazárkózni a kontinens legjobbjaihoz. Ezt az is jelzi, hogy három magyar is bekerült a torna All Star-csapatába –  Klujber Katrin, Győri-Lukács Viktória, Simon Petra –, Szemerey Zsófi második volt a kapusok rangsorában, és Klujber Katrin lett a gólkirálynő 60 találattal. A kiváló egyéni teljesítmények alapján ebben a fiatal magyar csapatban ennél is több lehet a jövőben. Legközelebb talán az örök mumus norvégokat is sikerül elkapni. Itt lenne az ideje.

Darcsi István
további cikkek
Le kell vetkőzni a BL-győzelmi fóbiát Erről jut eszembe… Le kell vetkőzni a BL-győzelmi fóbiát A Győri ETO női kézilabdacsapata hét európai kupadöntőt vesztett, mire végre sikerült megnyernie a Bajnokok Ligáját, melyből immár hat diadalt számlálnak a kisalföldiek. Ezzel szemben a veszprémi férfiak négy BL-döntőben szenvedtek vereséget, igaz, történetük során kétszer is megnyerték a Kupagyőztesek Európa Kupáját. 2025. március 14. 9:40 Tavaszi futballnyitány egykor az NB I-ben Erről jut eszembe… Tavaszi futballnyitány egykor az NB I-ben Budapesti csapat, a III. Kerületi TVE elleni 1-0-s győzelemmel kezdte a tavaszi idényt a Practical VSC labdarúgó NB III északnyugati csoportjában. Erről jutott eszembe a veszprémiek első tavaszi rajtja az NB I-ben, ami ugyancsak 1-0-s győzelmükkel zárult egy még patinásabb fővárosi csapat, a Vasas SC otthonában. 2025. március 5. 10:02 „Mert oda se ütöttetek neki!” Erről jut eszembe… „Mert oda se ütöttetek neki!” A forduló kiemelt mérkőzése volt a férfi kézilabda Bajnokok Ligája csütörtöki játéknapján a Paris Saint-Germain - One Veszprém összecsapás. Ám a játék inkább hasonlított edzőmeccsre, mint rangadóra, ugyanis a magyar rekordbajnok könnyedén, felszabadultan kézilabdázva, a játék minden elemében felülmúlta a mélyen tudása alatt játszó francia ellenfelét. 2025. február 28. 8:52 A játékos nem zenegép Erről jut eszembe… A játékos nem zenegép Ne legyen igazam, de óvnám a One Veszprém szurkolóit, hogy nagy tétben fogadjanak kedvenceik győzelmére a Paris Saint Germain elleni férfi kézilabda Bajnokok Ligája idei utolsó idegenbeli csoportmérkőzésén. Ez nem egy „előremosakodás”, de tény, hogy a magyar rekordbajnokra nem az idény legfontosabb meccse vár csütörtökön este a francia fővárosban. 2025. február 27. 8:10

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.