Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Ennél is több lehet ebben a csapatban

ma 11:57
Ötödször lett dobogós a magyar válogatott a női kézilabda Európa-bajnokságok történetében. A 2000-ben szerzett egyetlen aranyérem mellett négy bronz van a tarsolyban, és az utóbbiak közül talán a most megszerzett a legkedvesebb, mert erre kellett várni a legtöbbet – tizenkét évet.

Az Európa-bajnokság a kézilabda-válogatott csapatok legfiatalabb versenysorozata, ugyanis csak 1991 őszén alapították meg a kontinentális szakszövetséget, az EHF-et. Addig csak a világbajnokságokon és az olimpiákon mérték össze tudásukat a nemzeti csapatok. Mivel a sportágban az európaiak dominálnak, így ezután kétévente az Eb-n jött össze a legerősebb mezőny, és ez ma is így van. A vb-n és az olimpián területi kvóta alapján olyan földrészek válogatottjai is képviseltetik magukat, melyek nem ütnek meg magas szakmai szintet, ezért az Európa-bajnoksággal ellentétben akadnak könnyű mérkőzések.

Az 1994-ben Németországban megrendezett első női kézilabda Eb-n még csak tizenkét csapat vehetett részt, így oda eljutni sem volt egyszerű. Magyarország egy negyedik hellyel debütált, miután a bronzmeccsen 24-19-re kikapott Norvégiától. Négy évvel később sikerült először fellépni a dobogóra, amikor Mocsai Lajos szövetségi kapitány együttese 30-24-re verte az osztrákokat a harmadik helyért lejátszott összecsapáson. Gyógyír volt ez az elődöntőt a norvégok ellen csúfosan, 28-14-re elvesztett lányaink lelki sebeire. Az igazi gyógyír azonban 2000-ben jött, amikor Bukarestben az ukránok döntőbeli legyőzésével Európa-bajnokok lettek. Ekkor nem kellett összecsapni Norvégiával, pedig bár kellett volna, mert a generációváltás időszakát élő északiak csak hatodikak lettek. Két évvel később már ismét „haraptak”: a középdöntő utolsó meccsén 24-23-ra verték a mieinket, így mi csak az ötödik helyért játszhattunk a zárónapon (azt meg is szereztük a jugoszlávokkal szemben), a norvégok viszont a döntőig meneteltek, ahol csak a házigazda dánoktól kaptak ki. Ekkor már tizenhat csapat alkotta a mezőnyt.

Fotó: MKSZFotó: MKSZ

2004-ben Magyarország volt a kontinensviadal házigazdája. Nagy volt az elvárás Kiss Szilárd szövetségi kapitány csapatával szemben. Öt győzelem után a középdöntőben szenvedte el első vereségét a magyar válogatott a címvédő Dániával szemben 14-8-as félidei vezetés után 23-24-re. Így az elődöntőben az addig újra a világ legerősebb csapatává érett Norvégiával kellett összecsapni, akik 44-29-re „átgázoltak” a mieinken. Az oroszok elleni 29-25-re megnyert bronzmeccsen lehetett vigasztalódni.

Nyolc évet kellett várni a következő bronzéremre. 2012-ben a szerbiai elődöntőben ismét „elgázoltak” minket a norvégok (30-19), de ezután a házigazdák legyőzésével felléphettünk a dobogó harmadik fokára. Ezután még hosszabb szünet következett – tizenkét esztendő. Az idei – osztrák, magyar, svájci közös rendezésű – Európa-bajnokságon már 24 csapat mérhette össze tudását. Ahogy láthattuk, az elődöntőig simán menetelt válogatottunk Golovin Vlagyimir szakmai irányításával, ám itt megint az immár a tizedik aranyérmük felé menetelő norvégokkal kellett összecsapni, és ebből a párharcból ezúttal sem mi jöttünk ki jól (22-30). Kárpótlásként jól jött a franciák elleni bronzmeccs (25-24). Hosszú idő után sikerült visszazárkózni a kontinens legjobbjaihoz. Ezt az is jelzi, hogy három magyar is bekerült a torna All Star-csapatába –  Klujber Katrin, Győri-Lukács Viktória, Simon Petra –, Szemerey Zsófi második volt a kapusok rangsorában, és Klujber Katrin lett a gólkirálynő 60 találattal. A kiváló egyéni teljesítmények alapján ebben a fiatal magyar csapatban ennél is több lehet a jövőben. Legközelebb talán az örök mumus norvégokat is sikerül elkapni. Itt lenne az ideje.

Darcsi István
további cikkek
A sikeres Iváncsik-dinasztia Erről jut eszembe… A sikeres Iváncsik-dinasztia Kézilabda-pályafutása elején Iváncsik Gergő azt a célt tűzte maga elé, hogy szeretné túlszárnyalni az édesapját. Hogy ezt most végérvényesen sikerült megvalósítani, annak nagy valószínűséggel Iváncsik Mihály örül a legjobban. 2024. december 16. 11:29 Újabb botrány a láthatáron? Erről jut eszembe… Újabb botrány a láthatáron? Nagy sajtóvisszhanggal járt, mert némileg botrányosra sikeredett az idei Aranylabda-díj átadása, ezért most még nagyobb figyelem övezi a másik rangos labdarúgó elismerés, a FIFA Év Játékosa cím közelgő odaítélését. 2024. december 13. 13:59 Ezerszer hazai környezetben Erről jut eszembe… Ezerszer hazai környezetben Története ezredik hazai tétmérkőzését játszotta a veszprémi férfi kézilabdaklub a Pelister elleni csütörtöki Bajnokok Ligája-összecsapás során. Az újabb győzelemmel sikerült tovább javítani az amúgy is imponáló mérleget, hiszen ez volt az egyesület 927. itthoni diadala, ami ezer meccsre vetítve közel 93 százalékos teljesítmény. 2024. december 2. 12:10 Az első kupagyőzelem Erről jut eszembe… Az első kupagyőzelem Negyven évvel ezelőtt szerezte első országos trófeáját a veszprémi férfi kézilabdasport, amikor az Építők SK megnyerte a Magyar Kupát – akkori nevén a Magyar Népköztársasági Kupát. Erre emlékeztek a Wisla Plock elleni csütörtöki Bajnokok Ligája csoportmérkőzés előtt a Veszprém Arénában, ahol köszöntötték az 1984-es sikert kiharcoló játékosokat. 2024. november 26. 7:58

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.