Biohacking és optimalizált egészség
A Covid óta az emberek egészségtudatosabbak szerte a világon. A biohacker a saját biológiáját „hekkeli” meg, hogy az jobban funkcionáljon. Ez magában foglalja az életmód és a táplálkozás fejlesztését, az energiaszint növelését.
Viselhető biomonitorok, technológia alapú fitness
Mivel minden ember teste más és más, 2025-ben a személyre szabott edzésprogramok még nagyobb hangsúlyt kapnak. A testalkat, az életkor, az egészségi állapot és a fitness célok alapján készített edzéstervek sokkal hatékonyabbak, egyedi megközelítésre van tehát szükség. Legyen az okosóra, vagy egy mellkaspánt.
Idősebb korosztály edzése(longevity)
A longevity, vagyis a hosszú élet tudománya a biológia, a genetika, az orvostudomány egyes elemeit ötvözi. Központi kérdése az, hogy miként lehet meghosszabbítani az emberi életet, mindemellett fenntartani az egészséget és a jóllétet. Ez egyre népszerűbb lesz itthon is! Ilyen módszer például a KAATSU edzés.
Mesterséges intelligenciával személyre szabott termékek
A mesterséges intelligencia személyre szabott táplálkozási ajánlásokat tud adni az egyén céljai, aktivitási szintjei és egyéb tényezők alapján. Tanácsot ad abban is, hogy az adott cél eléréséhez milyen táplálékkiegészítőket kell beilleszteni az étrendbe, és melyik konkrét termékek összetétele felel meg leginkább az egyén szükségletének.
Funkcionális edzés, fókuszban a mindennapi mozgás
Akkor edzünk funkcionálisan, ha nem egy-egy izomcsoport izolációjára, hanem az egész testünk fejlesztésére törekszünk. Olyan gyakorlatokat tartalmaznak, amelyben a testrészek a természetes mozgásukhoz hasonlóan vesznek részt. A stabilitásunkat és az egyensúlyunkat is tudjuk javítani, így a mindennapi életünk mozgásformáit is könnyebben kivitelezhetjük. A funkcionális edzés zászlóshajója a kettlebell edzés.
Mikrobiom
Szoktak úgy is hivatkozni a humán mikrobiomra, mint a második immunrendszerre. A születés módja, az anya életvitele, táplálkozása, a természetes úton való születés és az anyatejjel való táplálás az egyik sarokköve annak, hogy egészséges és megfelelő diverzitású bélflóránk alakuljon ki. A gyermekeknek hároméves korára alakul ki a felnőttekre is jellemző komplex mikrobiomja. Felnőtt korban is muszáj táplálnunk!
Alvás optimalizálás és regeneráció
Az edzés utáni regeneráció fontosságát egyre többen felismerik, és 2025-ben még nagyobb hangsúlyt kap a pihenés és a regeneráció szerepe. A különböző regenerációs technikák, mint például a masszázs, a nyújtás, a szivacshenger használata és a jó minőségű alvás, mind hozzájárulnak a teljesítmény javításához és a sérülések megelőzéséhez. Egyre többen építik be ezeket a hétköznapokba.
Játékosított edzés
A gamifikáció – vagy más néven játékosítás – a játékok és játékelemek alkalmazását jelenti az élet játékon kívüli területein, célja pedig, hogy az ott zajló folyamatokat érdekesebbé és eredményesebbé tegye. Így könnyebb és motiválóbb lesz az edzés.
Stressz csökkentés, mentális egészség
Ez kulcskérdés lesz, hiszen mindenkinek az életében jelen van a stressz. Légzőgyakorlatok gyakorlása és a következő pontban tárgyalt hideg/meleg alkalmazása is sokat segíthet.
Hideg és melegterápia
A szaunázás és a hideg fürdő lehetnek azok az elemek, amelyek jelentősen hozzájárulnak a gyógyuláshoz, az egészség fenntartásához. A rendszeresen szaunázóknál ritkább a magas vérnyomás, a hidegterápia serkenti az immunrendszer működését, gyulladáscsökkentő és ráadásként a fogyást is elősegítheti. Lényeg a fokozatosság, csatlakozz és tanuld meg a módszert a Balatoni Jegesmedvékkel!
10+1. Mesterséges Intelligencia (AI) bevonása edzéstervezésbe
A mesterséges intelligencia napjaink digitális forradalmának központi eleme, ami számos ponton a mindennapi életünk része lett. Rengeteg applikáció áll már rendelkezésre, hogy kipróbáljuk. Ha részletesen személyre szabjuk, időt szánva rá, sikeresen is működhet.
Szerző: Pribék István