Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A kiégés hamarabb lesújthat, mint bárki gondolná

2025. május 23. 21:24
A járványhelyzet és az ezzel járó otthoni munkavégzés gyökeresen megváltozatta sok ember munkavégzési szokását. Rengeteg új lehetőség és ezzel járó előnyök jelentek meg a mindennapjainkban. Ez a hirtelen váltás viszont ugyanennyi negatívumot is hordozott magával, amit eleinte nem is lehetett érzékelni, viszont idővel elkezdte roncsolni belülről az embereket. A kiégés legnagyobb áldozata a Z generáció volt.

A cikk szerzője maga is a Z-generáció tagja, az írásában saját tapasztalatait is összegyűjtötte és megosztja olvasóinkkal.

 

A kiégés (angolul burnout) egy pszichológiai tünetegyüttes, ami arra utal, hogy valaki a munkájában egy bizonyos időszak után nagyfokú kimerültséget és az érdeklődés teljes elvesztését éli meg.

A járvány óta tisztán megfigyelhető ennek a jelenségnek az emelkedő tendenciája, aminek rengeteg kiváltó oka van. Ilyen a teljesítménykényszer, a szoros határidők betartása, vagy éppen az emberek egyre romló mentális egészsége. A kiégéstől a Z generáció, azaz az 1995 és 2010 között született emberek szenvednek a legjobban. A Mental Health UK kutatása szerint a fiatal dolgozók 35%-a már kényszerült szabadságra mentális okokból. A másik fő probléma, hogy maguk a vállalat vezetői sincsenek felkészülve az ilyen problémákra. Egy másik kutatás szerint a vezetők közel háromnegyede aggódik a munkavállalóik mentális egészségéért, viszont eszköztelennek érzik magukat a támogatásban.

Fontos megjegyezni, hogy a fiatal generáció igenis nagyon motivált, viszont ebből fakadóan nagyon sokszor túlhajtja magát és ez a fajta megerőltetés visszafelé sülhet el. Ennek a generációnak a tagjaként én is sok dolgot érzékelek a környezetemben, amik jól alátámasztják a fent leírtakat. Leginkább a pénzügyi nyomás az, amit a tapasztalok a saját korosztályomban. Sokan akár 1-2 havonta is váltják a munkahelyüket, sokszor nem elég kitartóak és így az emberi kapcsolatok és kötődések hiányában csak a pénz az egyetlen megtartó erő. Azt is megfigyeltem, és magamon is tapasztaltam már, hogy sokszor annyi inger éri az embereket, hogy sokan attól félnek, hogy valamiről lemaradnak és emiatt mindent egyből és azonnal szeretnének megvalósítani, ami nagyon gyorsan kimerítheti az embert.

Ha csak egy szóval kéne megfogalmazni, hogy mi lehetne a megoldás, akkor az a kommunikáció lenne. A személyes beszélgetéseknek döntő súlya van egy munkavállaló és főleg egy fiatal mentalitásában, néha pont ezek a dolgok azok, amik megerősítenek és megelőzik ezeknek a mentális problémáknak a kialakulását.

Szerző: Gombos Ákos

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.