Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Itthon tartanák a helyi munkaerőt a veszprémi éttermek

2017. január 3. 17:41
Mivel az éttermi vendéglátás bizonyos termékeinek áfája 2017-től kezdve jelentősen lecsökkent, és a helyi pincérek nagy része is külföld felé kacsintgat, szervízdíjat vezet be a veszprémi vendéglátás krémje - ennek teljes egészét a dolgozóik közt osztják szét.

2005-ben jött ki az a jogszabály, melynek alapján eldönthetik a vendéglátóhelyek, hogy bevezetik-e a szervízdíjat. Amennyiben igen, 10% és 15% között lehet ennek a mértéke, amelyet az éttermek kötelesek feltüntetni az étlapon. Azt, hogy ezt miként szedik be, a vendéglátóhelyekre van bízva. A jogszabály kimondja, hogy a szervizdíj teljes egészét a szolgáltatásban résztvevő valamennyi kolléga közt kell szétosztani. Az arányokról szintén az éttermek dönthetnek.

Az idei évtől kezdve – az azt már korábban bevezető Villa Medici mellett - Veszprémben már ötre emelkedik azon éttermek és vendéglátóhelyek száma, amelyek bevezetik a szervizdíjat:

a Betekints Wellness és Konferencia Hotel és Étterem, a Gizella Hotel és Étterem, a Chianti Étterem és az Oliva Hotel és Étterem.

- Nem világvége ami történik, de Veszprémet is elérte, és egyre érzékenyebben érinti a szakképzett munkaerő külföldi munkavállalásának problémája. Városunkban országosan elismerten és köztudottan átlag feletti a vendéglátás, az éttermek színvonala. Ebben a helyzetben a szakképzett munkaerő megtartása miatt is arra jutottunk, hogy megpróbáljuk csökkenteni a bérszínvonalban meglévő különbséget a hazai és a nyugati vendéglátás között- mondja az Oliva Hotel és Étterem tulajdonosa, Mészáros Zoltán, aki szerint a díj bevezetésének időzítését nem csak ez, hanem az is indokolja, hogy az ételeknek és a helyben készített alkoholmentes italoknak az áfája január 1-től 27%-ról 18%-ra csökkent.

Mészáros Zoltán- archív fotóMészáros Zoltán- archív fotó

A négy vendéglátóhely úgy véli, ez, valamint a kötelező minimálbér-emelés miatt a 2017-es év a legmegfelelőbb időpont arra, hogy az országban egyre több helyen, a fővárosi szegmensben szinte már általánosan elterjedt szervízdíjat bevezessék, - úgy, hogy az nem jelent feltétlenül áremelkedést.

Mészáros Zoltán példaként elmondta, a kötelező minimálbér-emelés a 2017-es évben 4 millió forint többletkiadást jelent majd számukra. Kiemelte azt is, hogy Oliva Étteremben tavalyhoz képest nem emelnek árat.

A szervízdíj nem borravaló

Sokan még a mai napig keverik a kettőt, így felhívnánk figyelmet a legmarkánsabb különbségre. A kettő közötti fő különbség az önkéntesség: míg a borravaló teljes egészében a vendégre van bízva, a szervízdíj rögzített tétel, a felszolgált étel és ital ára mellett a kiszolgálás díja. Az éttermekben érdemes megnézni, hogy a szervizdíj összege a számla végösszege fölött értendő, vagy már az étlapon látható árakba beleszámolták-e azt.

Címlapfotó: Melczer Zsolt

Ge. Á.
Domján Attila
további cikkek
Tisztán önerőből valósított meg egy közel félmilliárdos beruházást a Jager Holding Nemesvámoson gazdaság Tisztán önerőből valósított meg egy közel félmilliárdos beruházást a Jager Holding Nemesvámoson Uniós forrás és állami támogatás nélkül, kizárólag saját erőből építette fel Csatári László nemesvámosi vállalkozó cégcsoportjának legújabb üzemcsarnokát és gyártósorát, ahol olyan víz-, gáz-, csatorna-, és elektromos vezetékeket gyártanak, amit egész Európában forgalmaznak majd. A beruházás egy igazi polgári vállalkozói mentalitást tükröz, aminek a helyi gazdasági környezet is kedvez, hangzott el a csütörtöki átadóünnepségen. ma 14:04 Korszerű CNC esztergával is gazdagodott a Balaton Bútor Korszerű CNC esztergával is gazdagodott a Balaton Bútor Sikeres projektet zárt a Balaton Bútor kft.: európai uniós támogatással fejlesztették eszközparkjukat és a munkavállalók tudását is. tegnap 10:19 Befektetőként tért vissza a Pannon Egyetemre az egykori hallgató Pannon Egyetem Befektetőként tért vissza a Pannon Egyetemre az egykori hallgató Az egyetem a tudást, a cégek pedig a piaci tapasztalatukat és saját tőkéjüket teszik bele abba az az együttműködésbe, ami mindkét félnek előnyös a nap végén. A Pannon Egyetem most egy olyan befektetőcéggel írt alá együttműködési megállapodást, aminek alapítója annak idején Veszprémben végzett, most pedig befektetőként tér vissza az alumni intézménybe. 2024. április 2. 14:52 Város és vállalkozások, együtt, egymásért Város és vállalkozások, együtt, egymásért Három ínséges év után idén már konszolidálódni látszik a hazai gazdaság helyzete, amit a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) is szeretne felpörgetni azzal, hogy több területen és folyamatos jelleggel nyújt segítséget a hazai vállalkozóknak. Csütörtök este a VOSZ Veszprém vármegyei szervezete tartotta meg aktuális taggyűlését és fórumát, ahol az is elhangzott, milyen szimbiózis van az önkormányzat és a helyi vállalkozók között. 2024. március 22. 10:37

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.