Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

„Ha valaki mindenhez ért, az semmiben sem profi”

2019. április 16. 19:00
Ismered korunk legnépszerűbb hajdizájnjait? Konkrét elképzelésekkel lépsz be egy fodrászszalonba, vagy rábízod magad a hozzáértőre? Ha egy laikus belegondol a fodrász feladatkörébe, eszébe juthat, hogy a divatot ismernie, követnie kell. De arra talán nem gondol az ember, hogy geometriai, mértani, és anatómiai oldalról vizsgálja meg a hajvágást. Németh Levente, fodrász nagyon is gondol, sőt, szenvedélye. Ismerkedjünk meg vele…

Hogyan indult el a karriered?

Tizenhat éves koromban, nyári munkaként indult a szakmai életutam. Édesanyám szalonjában kezdtem el hajmosóként dolgozgatni, három tanuló és két alkalmazott mellett, ha éppen szükség volt rám a nyári nagy hajtásban. Akkoriban a családi házunk földszintjén üzemeltette anyu a vállalkozását, így kézenfekvő nyári munka volt, rugalmas beosztással.

Ekkor még a zsebpénzt láttam a dologban, nem gondoltam, hogy ennél komolyabban fogok foglalkozni a szakmával.

Mindig is szerettem a mértant, a geometriát, mérnöknek tudtam elképzelni magam. Ahogy teltek az évek, egyre több mindent sajátítottam el a szalonban, és egyre inkább elkezdett érdekelni a szakma tudományos oldala. Megtaláltam azt a részét a dolgoknak, amelyben úgy éreztem, ki tud teljesedni a mérnöki beállítottságom: ez pedig a hajvágások geometriai, mértani, anatómiai oldalról való megközelítésében, valamint a vegyszeres műveletek összességében merült ki.

Hogyan képzed magadat, milyen célokat lehet megfogalmazni a szakma terén?

Mindig is azt vallottam: ha valaki mindenhez ért, az semmiben sem profi. Én nem szeretnék mindenhez érteni. Úgy érzem, a hajvágások, és a vegyszeres műveletek az én asztalom. Ezen a két területen csiszolgatom, fejlesztgetem a tudásom. Fejlesztés alatt főleg külföldi, szakmai rendezvényeket, továbbképzéseket, és sok-sok önálló gondolkodást értek. Mindig is fontosnak találtam ugyanis a külső impulzusokon felül az önfejlesztést, avagy az elmélyült filozofálást egy-egy megoldandó problémáról. Számomra a sokrétű szakmai önfejlesztés tíz évvel ezelőtt egy tudományos vonallal, a pedagógiával egészült ki. Ekkor kezdtem el az egyetemet. Utolsó éves hallgatóként a Táncsics Mihály Szakközépiskolában lettem szakmai ismeret tanár, ahol jelenleg is óraadó tanárként készítem fel a végzős fodrász tanulókat a szakmunkás vizsgára. A szakközépiskolai tanítás mellett egy budapesti cégnél is dolgozom: oktatóként, bemutatófodrászként, ahol többnyire felnőtteknek tartok továbbképzés jelleggel szemináriumokat.

Engem inkább a tanítás, az oktatás és a fodrászat tudományos oldala érdekel,

és ezen keresztül igyekszem mindig egy kicsit hozzátenni a már meglévő tudásomhoz.

Milyen a jó vendég?

A jó vendég megbízható, hajlamos együttműködni, és nem önfejű az elképzeléseit illetően. A többi rajtunk múlik. Mi fodrászok értünk a szakmánkhoz, adott esetben nekünk kell terelgetni a vendéget, ha olyan elképzeléssel érkezik, ami káros a hajára, fejbőrére nézve, vagy esetenként ésszerűtlen, meggondolatlan lépésnek tűnik. Sokszor nekünk kell felvilágosítani arról, hogy az adott cél elérése, sokszor akár hónapokba is kerülhet, és, hogy amit az interneten látott előtte/utána transzformációs kép, az nem egy alkalommal készült. Nem teszek különbséget, hogy mennyire jó a vendég az alapján, hogy a saját elképzelését hozza, vagy teljesen rám bízza a haját.

Mi van akkor, ha nem értesz egyet a vendég választásával, tervével?

Ha nem értek egyet az elképzeléssel, természetesen egy rövid szakmai ismeret óra következik, mégpedig a tükrön keresztül: tudományos alapokra helyezem, hogy miért nem. Ha teljesen rám van bízva a frizura, általában bevetem a „differenciáldiagnózis” szerű módszeremet, ahol protokoll szerűen olyan kérdéseket teszek fel, amivel ki lehet zárni, mi az, ami biztos nem tetszene a vendégnek, továbbá elemzem azokat az alkati tényezőket, melyek esetleg egy előnytelen frizurához vezethetnének. Nagyjából így áll össze a fejemben az elkészítendő frizura.

A kulcs a kommunikáció és a következetesség.

Milyen trendek vannak ma? Hogyan és milyen gyorsan változnak?

Ezt a kérdést a vendégek is sokszor fölteszik nekem:. „Mi ma a divat?" Azt gondolom, nagy általánosságban mindenkinek az a „divat”, ami az adott kliens személyiségéhez és a mindennapi tevékenységéhez jól illeszkedik. Amivel azonosulni tud, amivel jól érzi magát a bőrében. Ez olyan kisugárzást eredményez, ami felülírja az aktuális divathullámot. Ezzel szembe megy, ha valami nagyon divatos, de nem áll jól a viselőjének, mégis magára erőlteti. Mindig vannak alternatív megoldások, melyekről érdemes informálni a vendéget.

Például divatba jött a hideg tónusú szürke hajszín, ami köztudottan nagyon kevés közép-európai embernek áll jól.

Egyszerűen nem olyan a pigmentállománya a bőrünknek, szemöldökünknek, és nem olyan színű a szemünk, hogy sok embernek jól tudjon állni. Alternatív megoldásnak legalább annyira divatos szín a rose gold, ami már sokkal inkább harmonizál a fent leírt jellegzetességeinkkel. Fellángoló divatirányzatok mindig vannak: jönnek-mennek. Előfordul, hogy tovább, de van, ami csak kevés ideig marad fenn. Hogy egy irányzat mennyi ideig marad a köztudatban, az nagyban függ a fenntarthatóságától. Nagyon egyszerű példa az un. ombre, vagyis színátmenetesre szőkített haj, ami nagyjából a természetes, napon kiszőkülő hajszínt reprodukálja. Régóta divatban van, mert nem egy radikális változtatás, nem kell gyakran újra szőkíteni, vagyis könnyen fenntartható, csupán a haj megfelelő ápolásáról kell otthon gondoskodni.

Az emberek követik a divatot?

Ma egy olyan világban élünk, ahol a közösségi média felületein

futótűzként terjednek az aktuális divathullámok,

a változatos szubkultúrák divatjegyei. Olykor annyira gyorsan, hogy a tini lányok hamarabb tudják mi a divat, mint a fodrász, akihez anya elviszi. Hozzám is jöttek be olyan kívánsággal, amihez csak hónapok múltán jelent meg a megfelelő anyag az országban, a hozzá tartozó képzéssel. Ezek alapján azt mondhatom, hogy a vendégek abszolút követik a divatot, főleg a közösségi médián aktív generációk, és nekünk, szakembereknek nagyon résen kell lennünk, ha szeretnénk tartani a lépést.

Szabó Eszter
Kovács Bálint
további cikkek
Két veszprémi szakember újraértelmezte az egészség fogalmát életmód Két veszprémi szakember újraértelmezte az egészség fogalmát Két veszprémi szakember összefogott, hogy az egészséges életmódhoz kapcsolódó szakmai tudásukat egyesítve újra értelmezzék az egészség fogalmát az emberek gondolkodásában. Hiánypótló előadás-sorozatukban a dietetika és a testedzés harmonikus és gyakorlati összhangjára hívják fel a figyelmet. Nem tananyagot felmondva, hanem személyes, életközeli példákkal. Nyikos Ráhel és Péteri Dávid meséltek közös projektjükről. 2024. április 16. 21:19 A nők esetében továbbra is az emlőrák, a férfiaknál a prosztatarák a leggyakrabban diagnosztizált daganattípus A nők esetében továbbra is az emlőrák, a férfiaknál a prosztatarák a leggyakrabban diagnosztizált daganattípus A nők esetében továbbra is az emlőrák, a férfiaknál a prosztatarák a leggyakrabban diagnosztizált daganattípus - olvasható a Magyar Rákellenes Liga szerdán, a nemzeti rákellenes nap alkalmából közzétett közleményében. 2024. április 10. 15:08 Boldog élet rád csak barátok közt vár életmód Boldog élet rád csak barátok közt vár Régóta tudott, hogy a párkapcsolatban egészségesebbek vagyunk és tovább élünk, mint egyedül – de hogyan hatnak a jóllétünkre a barátságok? 2024. április 8. 15:01 Idén a szokásosnál is korábban jelenhetnek meg a kullancsok Magyarországon Idén a szokásosnál is korábban jelenhetnek meg a kullancsok Magyarországon A korábban beköszöntött tavasz miatt idén a szokásosnál is hamarabb lehet számítani az őshonos, valamint az újonnan megjelent Hyalomma kullancsok felbukkanására Magyarországon - közölte a HUN-REN Ökológiai Központ. 2024. március 26. 11:54

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.