Számtalan kutyákkal is végezhető sport létezik, amikről a kezdő gazdik, esetleg akik időhiányban szenvedők nem is tudnak. Most összeszedtük egy rövidebb csokorba, hogy mit lehet sportolni kutyusunkkal.
A legnépszerűbb sportok
Rengeteg sportot lehet űzni kedvenceinkkel, ennek listája folyamatosan bővülhet. Nem kell más hozzá, csak megfelelő összhang a gazdi és kedvence között, no meg megfelelő idő, amit együtt tudnak tölteni. Vannak gazdik, akiknek fontos maga a versenyeztetés, a nyeremények, ez nem kimondottan sport, de mégis ide lehet sorolni, ilyen például a kutyaszépségverseny. A kimondottan kutyasportoknak általában két célja van:
- A versenykörnyezet célja, hogy imitálja a kutyák eredeti feladatait (pl.: terelés, mentőkutyázás).
- Másik része pedig a kutya-gazdi kapcsolatot teheti próbára – szófogadás (vezényszóra vagy jutalomfalat ellenében), összhang, összpontosítás (pl.: agility, súlyhúzás).
Néhány szóban bemutatjuk a legnépszerűbb kutya-sportokat:
- Agility: Hang-, kéz-, és testjelekkel irányított ugrabugra, kúszás-mászás egy akadálypályán. A kutyustól és gazdijától is kiváló kondit igényel, vagyis az egészséges táplálkozással már teszünk egy lépést afelé, hogy tudjuk ezt a sportot űzni.
- Flyball: Szerezzük meg a leggyorsabb „címet”. Több kutyus és gazdi versenye, pontosabban csak a kutyusok teljesítenek egy akadálypályát, egymást leelőzve.
- Frizbi: Játék a korong és nem a labda után.
- Bikejörning és canicross: Közös bennük, hogy terepen hasítunk a kutyánkkal, parancsszavak hangoznak el, kutyus és gazdija egymásra van utalva, egyik felszerelése a speciálisan erre kialakított hám. Az előbbi a terepbiciklizés a kutyánkkal, az utóbbi a terepfutás.
- Felelősségteljes sportok: K99; mentőkutyázás; Maintrailing (emberkeresés). Itt a cél, hogy az ember segítő-megmentő társa legyen a kutyus. Fontos az engedelmesség, az ügyesség, a tanulékonyság, őrzés-védés, nyomkövetés. Van, amelyiknél a kiképzést- mert lényegében ez egy kiképzés – kölyökkorban kezdik el, például a mentőkutyázásnál, de mindenképpen többéves folyamatokról van szó, hosszú távú „sport”.
- Speciális fajták sportjai: Terelés - juhászkutyákkal; agárverseny (mondjuk itt leginkább a kutyusok sportolnak a műnyúl után); szarvasgombászat (vadászatból kiesett, nyugodtabb természetű apportos kutyus).
- Treibball: Ezt is egy terelésnek mondják, de itt a kutyusok labdát terelnek. Itt is ugyanazon képességek kellenek: kontroll, küldés, irányítás, együttes munka a többiekkel és a gazdival.
- Súlyhúzás: Versenyeket rendeznek vagy testtömegindex nagysága, vagy a legnagyobb elhúzott súly alapján. Erős fizikumú, jó testfelépítésű kutyák versenye, de szükség van az akaratra, kitartásra, és a gazdira odafigyelésre.
- Szánhúzás: általában az északi fajokkal szokták sportként űzni, de tudni kell, hogy nem csak az északi fajokkal érdemes kipróbálni!
Mindegyik sportnál fontos, a kutya-gazda kapcsolat mellett a kutyánk fizikuma: egészséges, kutyafajtának – életkornak és fizikumnak megfelelő táplálkozás, a rendszeres és jó testmozgást támogathatjuk.