Először is tisztáznunk kell, hogy onnantól, hogy egy diák nyári munkát vállal, tisztában kell lennie a rá vonatkozó szabályokkal. Amennyiben ez nincs meg, akkor könnyen átverhetik és csalás áldozata lehet. Tehát a diákszövetkezeten keresztül vállalt munkát kivéve, minden esetben ugyanolyan szabályok vonatkoznak rájuk is, mint más, nagykorú munkavállalókra.
Egy diák 16 évesen vállalhat először munkát, melyhez minden esetben szükséges a szülői beleegyező nyilatkozat. Ez alól csak a nyári diákmunka képez kivételt, mivel ebben az esetben már 15 évesen is elkezdhetik, amennyiben általános iskola, középiskola vagy szakiskola tanulója az illető. Ennek természetesen nagyon fontos feltétele, hogy a diák rendelkezzen érvényes adóazonosító jellel. Ennek hiányában nem végezhető diákmunka, ezért, ha a diák nem rendelkezik vele, akkor a NAV-nál tud igényelni a 18T34-es nyomtatvány segítségével.
Egy nagyon lényeges tudnivaló a diák szempontjából, hogy a munkaadója köteles bejelenteni minden napra és azon belül órára, amikor munkát végez. Éppen ezért a munkahely kiválasztása előtt célszerű tájékozódni a NAV honlapján, ha el szeretné kerülni a diák a felesleges kockázatot. Ebben az esetben jobb, ha óvakodik az olyan munkaadóktól, akik nem, vagy nem úgy jelentik be a munkavállalóikat, ahogy azt a jogszabály előírja. Hiszen, ha ebben nem tartják be az előírásokat, mi a garancia arra, hogy a bérét rendesen kifizetik a ledolgozott órák alapján?
Egy átlagos diák munkavállalót 15 százalékos személyi jövedelemadó terhel, amit a munkáltatónak kell levonnia a bruttó bérből, majd továbbítania a NAV felé. Ha mindez nem lenne elég, akkor a munkaviszonyban dolgozókat terheli további járulék, melyet szintén a munkáltató feladata kiszámolni, levonni. Erről természetesen a munkavállaló diák minden esetben kap egy igazolást, amire következő év elején nagy szüksége lesz, hiszen, mint minden jövedelem, a diákmunka is adóbevallás köteles.
Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásban megkötött - alapbért, munkakört, munkaviszony időtartamát, jellegét és a munkavégzés helyét tartalmazó - munkaszerződéshez, amely csak a törvényes képviselő hozzájárulásával érvényes. Ebben kell, hogy megállapítást nyerjen a munkabér, ami lehet óra-, napi-, heti, havi- illetve teljesítménybér egyaránt. Egy lényeges szabályozás, hogy a diáknak napi 8 órás munkavégzés esetén minden esetben meg kell kapni a bruttó 138.000 forintot, azaz a minimálbért.
Ezeken felül pedig, ha alkalmi vagy idénymunka keretében vállalnak munkát a diákok, akkor nem kell munkaszerződést írniuk.