Eljegyzési gyűrű vagy jegygyűrű?
A két gyűrűtípus között akad néhány alapvető különbség, melyek erősen megkülönböztetik egymástól a kettőt.
Az első ilyen fontos szempont, hogy az eljegyzési gyűrű az, amivel a vőlegény megkéri a menyasszonya kezét. Ez általában köves, díszesebb darab, amit a menyasszony a továbbiakban a bal kéz gyűrűsujján visel. Ha elhangzott a hőn áhított igen, akkor a jegyesek lehetőleg együtt választják ki a jegygyűrűjüket, ami egy kevésbé díszes, alapjait tekintve egységes gyűrűpár. Itt már a hagyományok szerint fontosabb, hogy egy önmagába visszatérő kört alkosson, ami szimbolizálja az érzéseik örökkévalóságát, a szerelmük egyediségét.
Fontos, hogy minden esetben az adottságainknak megfelelő gyűrűt válasszunk, mivel hiába tetszik egy vékony, köves jegygyűrű, ha hosszú, vékony ujjaink vannak, amin nem mutat igazán jól egy ilyen gyűrű. Lássuk, hogy milyen ujjra milyen gyűrű való.
A hosszú, vékony ujjakon leginkább egy vastagabb, lapos darab az, ami jól mutat, hiszen így eloszlik az ujjon a méret. Szélesebb gyűrűből általában nagyobb méretre lesz szükség, hiszen többet fog az ujjon, mint egy keskenyebb darab. Fontos szempont, hogy lefele vastagodik az ujj, vagy ellenkezőleg, hiszen ebben az esetben is mást kell alkalmazni. Ellenben kisebb és vastagabb ujjakra remek választás a vékony, köves és roppant nőies darab, mivel optikailag nyújtja a kezet.
Az idő vasfoga
Ahogy telik az idő, óhatatlanul is bekövetkezik, hogy hozzá kelljen nyúlni a gyűrűhöz, legyen szó arról, hogy az aranyműves beveszi vagy éppen kienged belőle. Fontos szempont, hogy ha olyan a gyűrű kialakítása, hogy többszínű, vagy esetleg itt-ott kő is van benne, akkor azért többször át kell gondolni ezt a manővert, mivel néha kedvezőtlenül hat a gyűrűre. Ilyen szempontból a legtartósabb, ha olyan hagyományos arany karikát választunk, mint amilyet nagyszüleink, szüleink viselnek.
Ha már szóba került a hagyományos karikagyűrű, akkor felmerül a kérdés is, hogy hogyan tehetjük egyedivé, személyre szabottá. A leggyakrabban erre a vésést alkalmazzák, amit általában a pár másik tagjának neve és az esküvő dátumának számai tesznek ki, bár lehet egy pár szavas idézetet is választani. Például előfordult már olyan véset is, ahol egy hosszabb idézetnek az első fele az egyik gyűrű belső oldalába került, míg a vége a másikba. Ezzel is tökéletesen mutatják az összetartozásukat. Ugyanez igaz a hagyományos gyűrűre történő külső vésés esetén is, hiszen leggyakrabban egy összeillő motívumot kér a pár.