A hazai és külföldi oldalakon megjelenő írásokat a hírgyűjtő platform listázza, a felhasználó a címszavak vagy a rövid bevezető elolvasása után rákattint az eredeti forrást tartalmazó elérhetőségre. A cikk elolvasása után pedig lehetősége nyílik arra, hogy elmentse a cikket, akár egyéni használatra, akár megosztás céljára is. Amennyiben megosztja a közösséggel a szóban forgó cikket, esélye lesz arra, hogy megvitassa a tartalmát másokkal a Filter felületén.
A Filter hírgyűjtő portál alapját egy magyarok által fejlesztett szoftver adja, amihez az egyedi kialakítású webes megjelenítés is ad egy pluszt. A portál pillanatnyilag több, mint 100 témában gyűjti automatizálva, egy algoritmus felhasználásával az online úton fellelhető cikkeket, írásokat. Ezeket a Filter munkatársai időrendbe állítják és feltöltik a felhasználók számára kialakított egyedi platformra.
Az a felhasználó, aki saját téma indítását tervezi, jó hír, hogy a folyamat könnyedén és gyorsan megtanulható. Saját maga által szerkesztett tematikában kulcsszavak alapján gyűjtheti össze a neten fellelhető forrásokat, cikkeket, híreket, amelyeket kigyűjthet az idővonalára, ha fontosnak és érdekesnek tartja. Ha például valakit a természet csodái érdekelnek, könnyedén olvashat cikkeket a témában. A kulcsszavas kereső egyszerűen használható, logikai kódok felhasználásával pontosítható.
A felhasználó azt is beállíthatja, hogy mely oldalakról kíván híranyagot gyűjteni, olvasni, vagy épp azt, hogy melyet nem szeretne megjelenítve látni az idővonalán. A megjelenítendő híranyagok közül ketté lehet választani tartalmuk szerint a cikkeket például úgy, hogy az egyik csoport az eredeti cikket/témát alátámasztja, míg a másik cáfolja azt, de számtalan egyéb lehetőség van a két szempont szerinti csoportosításra. Ez a kétféle szempont szerinti csoportosítási mód ad egy plusz struktúrát a kategóriákban kutakodó látogatónak.
A felhasználói élményt növelheti a saját cikkek publikálásának lehetősége, blogra emlékeztető formában. Ezeket a cikkeket is megoszthatják saját felületükön, saját témájukban, vagy mások által indított kategóriában is. A Filter algoritmusai átnézik ezeket is, majd ha kellően izgalmasnak találta, ajánlja más, releváns témába, és akár címlapra is kerülhet.
A Filter által bevezetett módszerrel könnyedén és praktikusan egy helyre gyűjthetőek az értékes és hasznos tartalmú cikkek, hogy más felhasználók is olvashassák, majd fórumszerűen megvitassák azokat. Így nemcsak a közösségi téren használható a Filter módszere, egyes vállalatok tudásmegosztó rendszerként is felhasználják, hogy kollégáikkal szakmabeli információkat közöljenek.