Idén tavasszal fogadták el, júliusban pedig hatályba is lépett az a törvény, ami lehetővé teszi, hogy a diák és nyugdíjas szövetkezetek mellett immáron a kisgyermekes anyukák számára is kinyíljon a lehetőség, hogy még a GYES, vagy GYED ideje alatt visszatérjenek a munka világába, akár egy héten csak pár órára is.
Elsőként Veszprémben kezdte meg a működését az első ilyen szövetkezet, amelynek kedd délután tartották a bemutatkozó nyílt napját.
Az ünnepélyes eseményre ellátogatott Kósa Lajos, országgyűlési képviselő, az Országos Szövetkezeti Tanács elnöke, aki a megjelentek előtt felvázolta az effajta szövetkezetek előnyeit, mind munkavállalói, mind munkáltatói oldalról.
Elmondta, a diák és nyugdíjas szövetkezetekhez hasonlóan a fiatal édesanyákra is ugyanaz a kedvezményes adózás vonatkozik, ha a szövetkezet keretében vállalnak munkát, azaz csupán az SZJA-t kell megfizetni, a TB és minden más járulék nem terheli a bérüket. Ezzel párhuzamosan a munkáltatók is jól járnak, hiszen a szövetkezetek közvetítésével, a munkaerőpiacon már tapasztalt és bizonyított kollégákat tudnak alkalmazni, ráadásul a legváltozatosabb területeken.
A szövetkezeti rendszerben való munkavállalás egyik kulcsa a rugalmas időbeosztás, ez a kisgyermekes anyukák esetében még inkább felértékelődik, ezért az egész rendszert úgy alakították ki, hogy gyorsan reagáljon a munkavállalók sűrűn változó élethelyzetére. Tehát akár arra is van lehetőség, hogy csupán heti néhány órában vállaljanak munkát a szövetkezet tagjai.
Kósa Lajos kiemelte, a magyar kormány foglalkoztatáspolitikájának a lényege, hogy minél nagyobb teret adjon az effajta rugalmas munkavégzésnek, ez pedig a tapasztalatok alapján a gazdasági teljesítményre is jó hatással van.
Hozzátette, az sem elhanyagolható szempont, hogy a fiatal édesanyáknak egy ilyen lehetőség segít visszailleszkedni a munka világába, ismét megszokni a munkahelyek légkörét, miközben fontosnak érezhetik magukat.
A megnyitón felszólalt Csomai Eszter, a Kisgyermekes Északi Szomszédok Szövetkezetének elnöke is, aki elmondta, az alapítók között mindenki kisgyermekes családanya, akik korábban megszerzett tapasztalatukat felhasználva, a GYES, vagy GYED ideje alatt alapították meg a szövetkezetet azzal a céllal, hogy más édesanyáknak is segítsenek eligazodni az új lehetőségeik között, és az ő közvetítésükkel munkát tudjanak vállalni.
Ezen kívül tanácsadásokat, előadásokat is szeretnének szervezni a családoknak ezekben a témákban, miközben abban is 100%-ig az édesanyák mellett állnak, ha valaki teljes állásban szeretne ismét elhelyezkedni a munkaerőpiacon.
Azon a munkaerőpiacon, ahol az utóbbi időben még inkább felértékelődött a szakképzett munkaerő, a cégek pedig nagy erőket fektetnek abba, hogy magukhoz csábítsák az embereket. Ezt erősítette meg Ovádi Péter, a térség országgyűlési képviselője is a megnyitón, aki örömét fejezte ki, hogy Veszprém ismét az élen jár egy új, országos viszonylatban is jelentős projektben.
Hozzátette ugyanakkor, hogy amikor az országgyűlés elé került ez a törvény, az ellenzék nem támogatta, holott a szövetkezeti rendszer már többször bizonyította hatékonyságát.
Mindezt számokkal is alátámasztotta a két megjelent politikus, eszerint a diákszövetkezetekben 180 ezer diák dolgozik – ez a nappali tagozatosok fele gyakorlatilag – a nyugdíjas szövetkezetekben pedig 80 ezren vállalnak munkát. Hasonló sikereket várnak az új kisgyermekes szövetkezetektől is. A Covid-járvány előtt a statisztikák szerint a diákszövetkezetek 60 milliárd forintért, a nyugdíjas szövetkezetek pedig 8 milliárd forintért kötöttek szerződéseket a vállalatokkal.