2023. május 30.
//
Zsanett, Janka névnap

Isten áldja a tisztes ipart

2022. február 28. 11:16
Ahol a szakmunkások feljebb léphetnek

Évszázadok óta kíséri a mesteremberek tevékenységét az „Isten áldja a tisztes ipart”- kérés, kívánság. Már Széchenyi is ezzel biztatta az iparosítás kulcsszereplőit. Az iparos székházak, klubok, egyesületek falain is mindenütt olvasható volt a felirat. Nekem is ez járt a fejemben, amikor a minap körbejártam Veszprémben az új szakmunkás továbbképző csarnok, a Szakipark környékét.

Bár a vasas szakmákhoz a romantikázás nemigen kapcsolódik, ha az ember műszakiak között szocializálódik, rögződnek benne ilyen pillanatok is. Nekem például eszembe jutott, amikor apám a saját kisüzemébe megvette a városban az első esztergagépet, anyám sírt örömében, mi pedig a testvéremmel összekapkodtuk a spirál alakú csillogó fémhulladékot, mondván, majd ebből csinálunk igazi karácsonyfadíszt. Az ünnep, a szakmai érdeklődés, majd az üzleti siker észrevétlenül összekapcsolódott a családunkban. Az öcsém úgy hetedikes lehetett, amikor különös kéréssel állt elő: szeretne egy működő kisvasutat készíteni magának karácsonyra, csak azt kéri, hogy a szülők az alapanyaghoz járuljanak hozzá. Hónapokig tartott az előkészület: voltak sínek, vagonok, mozdony, ami elemlámpával működött. Karácsony estén meg is mozdult a szerelvény. Nem mondom, hogy száguldozott, de kis igazítással körbeért. Évekig nem láttam a játékot, közben az öcsém gépészmérnök lett és három fiú édesapja. Az egyik karácsonyi készülődéskor sok időt töltött a kis házi műhelyében. A meglepetés célba ért. Felújította a gondosan őrzött gyerekkori kisvasútját és mintegy szakmai örökségként átadta a fiúknak. A folytatás nem maradt el, a fia után rövidesen az unokája, a harmadik generációs gépészmérnök is átveszi a diplomáját.

A gyerekkori felismerés, az otthoni tapasztalat általában jó útra tereli a pályaválasztókat. Ezért is figyelemreméltó az a felhívás, amely a fémmegmunkálásra épülő szakmák iránt érdeklődő fiatalokat hívja versenyre. Nemcsak a pályaválasztásról szól ez a verseny, meg a továbbképző központ, hanem annak a tudatosításáról is, hogy a szakmunkások tanulása nem fejeződik be az alapképzéssel, lépést kell tartani a folyamatos változással. Gondoljunk csak a minősített hegesztőkre, akiknek évente akár többször is le kell vizsgázniuk, vagy az esztergagépekre, amelyek programozása sem kis feladat… Szóval 12-14 éves fiatalok állhatnak majd rajthoz és mérlegelhetik a pályaválasztásuk irányát. Nem korai még?  - vetődhet fel a kérdés. Ha odafigyel az iskola, a szülő, segíthet dönteni a gyereknek a realitások és az esetleges hiú ábrándok között. Az érdeklődés hamar kiderül. Erre is van nem is olyan távoli példám.

A régi Nitrokémia egyik-másik üzemében kevés volt a vegyipari szakmunkás.  Felvetődött, hogyan lehetne idecsábítani a fiatalokat és bebizonyítani, hogy ennek a szakmának is vannak szépségei. Engem is bevontak maguk közé az ötletelők és végül kristályosítási versenyt hirdettünk a környező települések diákjai körében. Arra gondoltunk, hogy jó esetben készítenek sóból vagy kékkőből kristályt mondjuk néhány befőttes üvegbe, kiállítjuk és jutalmazzuk a legsikeresebbet. A meglepetés óriási volt: közel száz különleges, házilag készített kristályt hoztak be, igaz, azok egy része amolyan családi vállalkozásként jött létre. Rajtuk volt a papa, mama szaktudása is. Külön kiállítótermet kellett keresni, hogy valamennyi elférjen. Abban az évben állítólag a szokásosnál jóval többen jelentkeztek vegyipari szakmunkásnak, illetve technikumi képzésre.

Egy időben az általános iskolákban is volt, gondolom, hasonló célzattal, technika óra, a fiúk először kalapácsot kaptak, a lányok varrótűt. Később már koedukált lett a képzés, így fordult elő, hogy több fiús anyuka gyakorolta a házi feladatként kapott pelenkaöltést, mert még osztályozták is… A fiam másnap szemrehányóan nézett rám, azzal, mama, a tied csak hármas lett. A lányom saját erőből szerzett kettest a hamutartó kikalapálásával és díszítésével, mert, mint mondták, nem használta jól a kúpfogót… Ez a páréves próbálkozás esetleg az otthoni munkára igen, de a szakmaválasztásra nem annyira orientált. Sőt!

Most a Szakipark a folyamatos fejlődés lehetőségének garanciája lesz majd, és a diákok előzetes versenyeztetése is új helyzetet teremthet a pályaválasztásban, a szakmunkásképzésben és a továbbképzésben. Ez pedig több munkalehetőséget, biztosabb megélhetést is ad. Persze vannak óvatoskodók. Régebben azt már tapasztalhattuk, hogy ha a szakképzés hangsúlyosabb egy-egy időszakban, akkor többen aggódnak, hogy a humánképzés háttérbe szorul. Kimarad ebből a körből a zene, az irodalom.  Én úgy tapasztaltam, hogy aki a szakmájában igényes, az nyitott az élet más területei felé is. Voltam már szemtanúja néhány különös találkozásnak. Egy vidéki lakatosműhelyben például egy kistábla lógott a falon, rá gyöngybetűkkel írta fel a mester felesége a József Attila idézetet: Dolgozni csak pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen, úgy érdemes…

Barta Éva

További cikkek

Első születésnapját ünnepelte a veszprémi Hufbau
Első születésnapját ünnepelte a veszprémi Hufbau
Egyéves születésnapját ünnepelte szombaton a veszprémi Hufbau éptőanyag- és barkácsáruház, ebből az alkalomból családi nappal és több meglepetéssel is készültek a déli iparterületen lévő üzletben.
A magyarok 86 százaléka igyekszik csökkenteni kiadásait egy kutatás szerint
A magyarok 86 százaléka igyekszik csökkenteni kiadásait egy kutatás szerint
A magyar fogyasztók 86 százaléka igyekszik csökkenteni kiadásait az EY nemzetközi tanácsadó kutatása szerint, amelyet a vállalat csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján mutattak be.
Veszprémben is lendítettek egyet a magyar gazdaság kerekén
Veszprémben is lendítettek egyet a magyar gazdaság kerekén
Koronavírus, háború, infláció, energiaválság… sorban ezek a válságok sújtották a világ valamennyi gazdaságát, köztük a magyarországit is. Erre reagálva hazánk vállalkozói érdekvédelmi szervezetei közösen léptek fel, hogy különböző eszközeikkel segítsék a kkv-szektor tagjait. Ennek egyik állomása volt a csütörtökön Veszprémben megtartott fórum.
Piros lámpa és vörös vonalak Magyarország és az Európai Bizottság között
Piros lámpa és vörös vonalak Magyarország és az Európai Bizottság között
Közlekedési hasonlattal élve jelenleg egy piros lámpa stoppolja azokat az uniós pénzeket, ami az egyik olvasatban járna Magyarországnak, a másik szerint viszont a hazai kormánynak kellene megtenni kifizetésükhöz a szükséges lépéseket országhatáron belül. Hogy pontosan ki tudja átkapcsolni zöldre a lámpát, ezt a kérdést illetékes szakemberek és a területfejlesztési miniszter nyilatkozatain keresztül próbáltunk megválaszolni.
Hogyan lehet elviselni, ha milliárdos lett?
Hogyan lehet elviselni, ha milliárdos lett?
Ha a jótündérek statisztikát vezetnének, minden bizonnyal az élmezőnyben lenne a lottófőnyeremény, mint leggyakrabban elhangzó kívánság. Pedig a gyorsan jött pénz nem csak felszabadít az anyagi függőség alól, komoly terheket is ró az emberre, amibe kevesen gondolnak bele. Minden idők negyedik legnagyobb lottóötös főnyereményének kisorsolása előtt megnéztük, mit mondanak a pszichológusok és pénzügyi tanácsadók, hogyan érdemes kezelni azt a helyzetet, ha a mi számainkat húzzák ki szombat este. És persze hoztunk néhány tanulságos történetet is, akik belebuktak a hirtelen jött milliárdos létbe.