A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Agrárminisztérium közös szakmai országos fórumsorozatának veszprémi állomását csütörtök este tartották az Agórában, ahol az előadók arról beszéltek, a gazdák hogyan tudnak hozzájutni a KAP, vagyis a közös kormányzati és európai uniós támogatásokhoz. A „Közös Agrárpolitika országos roadshow” 39 helyszínen szólítja meg a gazdákat.
A gazdáknak tartott fórum előtt tartott sajtótájékoztatón Sövényházi Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Veszprém Megyei Szervezetének elnöke elmondta: a program kétéves átmeneti időszakkal vette kezdetét az új jogszabályok kidolgozásának csúszása miatt, ami azt jelenti, hogy 2021-ben és 2022-ben még a régi szabályok szerint, de már az új büdzsé forrásaiból kell gazdálkodni. Mint kiemelte, a két héttel ezelőtt született kormány-NAK-Magosz stratégiai megállapodásnak köszönhetően az agráriumban a 17,5 százalékos nemzeti társfinanszírozást 80 százalékra emeli a kormány. 2023-27 között 7600 milliárd forint jut a vidék megerősítésére.
-A térség láthatóan fejlődik, amiből az agrárium és a gazdák sem maradnak ki. Több kormányzati program segíti a szektor életét, például a Magyar Falu program, mely valós kérdésekre ad valós válaszokat- mondta Ovádi Péter parlamenti képviselő, majd kiemelte azt is, a térségben egyedülálló együttműködések jönnek létre, hisz kiválóan tud együttműködni gazdálkodó és önkormányzat egyaránt.
Papp Zsolt György az Agrárminisztérium vidékfejlesztésért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta, a kormány eltökélt célja a magyar mezőgazdaság és az agrárium fejlesztése és erősítése. Az új fejlesztési ciklus 2023-ban kezdődik, melyre már most több mint 1600 milliárd forintnyi fejlesztési igény érkezett be.
Jakab István, az Országygyűlés alelnöke és MAGOSZ elnöke úgy fogalmazott, hosszú vita előzte meg a közös agrárpolitika elfogadását, mely azért húzódott évekig, mert a választásokat követően megváltoztak az erőviszonyok az Európai Parlamentben. A Közös Agrárpolitika (KAP) a „greend deal” figyelembevételével született meg. Mint mondta, az előző fejlesztési ciklushoz képest jelentős mértékben csökkent a büdzsé, ám a kormány átcsoportosításokkal megnövelte azt, így a úgynevezett egyes pillérben 12%-kal, a kettes pillérben 300%-kal nagyobb összeg áll rendelkezésre.