Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C

Megvan a neve az EKF hivatalos sörének

2022. július 29. 11:31
Közel 300 éve létrehozták, az emberek megkedvelték, pár éve pedig új lendületet kapott olyannyira, hogy az Európa Kulturális Főváros program hivatalos sörének lett a bölcsője. A zirci apátsági sörmanufaktúra kalandos évszázadokon ment keresztül, most viszont az EKF jóvoltából új perspektívák nyílnak meg a szerzetesi sör előtt. De, hogy milyen néven lesz megtalálható a boltokban ez az új sör, arról csütörtök délután rántották le a leplet.

Akik követik az EKF program fejleményeit, kiváltképp gasztronómiai vonalon, azok már találkozhattak azzal az ale-típusú sörrel, amely elnyerte a kulturális főváros program hivatalos sörének címét. A zirci apátsági manufaktúrában megalkotott italt először pár hete az Óváros piacon kóstolhatta meg a nagyközönség is, igaz akkor még egy jelöletlen, pontosabban egy nagy kérdőjellel ellátott címkés palackból csupán.

Akkor a közönségre bízták a sör elnevezését, az ötletpályázatra pedig több tucat javaslat érkezett, amelynek győztesét csütörtök délután hirdették ki, jelképesen Zircen, az apátsági sörház teraszán.

Az esemény nem csak a sajtó képviselői előtt volt nyilvános, több helyi, illetve környékbeli érdeklődő is megjelent, hogy megismerje az új sör nevét és természetesen megkóstolja a négyféle malátából és kétféle komlóból készült italt, de az összetételére még később visszatérünk.

Az eseményen jelen volt Navracsics Tibor miniszter, az EKF program megvalósításáért felelős kormánybiztos is, aki köszöntőjében felidézte, körülbelül egy éve formálódik az együttműködés az EKF és a zirci ciszterci apátság között. Akkor döntöttek úgy az apáttal együtt, hogy a gasztronómia lesz az, amin keresztül elsősorban elindulnak a közös úton, így jött létre az évszázados tradícióval bíró manufaktúrában az EKF hivatalos söre.

Navracsics Tibor szerint a gasztronómia egy olyan felület, amin keresztül egyetemesen meg lehet ismertetni kultúránkat a más országbeliekkel is. És, hogy mit értünk pontosan kultúra alatt, arról a miniszter azt mondta, minden, ami a mindennapi életünket befolyásolja, azaz ahogyan építkezünk, ahogyan szórakozunk és amilyen ételeket és italokat fogyasztunk.

Most az utóbbi került előtérbe, méghozzá egy olyan helyen, ahol a sörfőzésnek a hagyománya egészen 1735-ig nyúlik vissza. A török vész után betelepített sziléziai ciszterci szerzetesek ugyanis ekkor főzték meg az első zirci sört a saját receptjük alapján, ami aztán nagyon hamar népszerűvé vált a bakonyi térségben. A hagyományt ma is őrzik a szerzetesek utódai Zircen, akiknek a vezetője Bérczi László Bernát apát.

Ő úgy fogalmazott, a sörkultúra a saját hagyományaik és kultúrájuk része, a Zircen készülő italok pedig különlegesek a sörök között is, hiszen valóban kézműves jelleggel, az apátság falain belül készülnek, a gyártási folyamatban pedig megjelenik a szerzetesi élet sajátossága is, azaz szívvel, lélekkel és hosszú időt rááldozva készítik. A zirci szerzetesi sör fogyasztásáról pedig azt mondta az apát, megfontoltsággal és pontos odafigyeléssel érdemes fogyasztani.

Kapcsolódó cikk
A szerzetesség és a sörkészítés együtt
Hétvégén az Óváros piacon debütált az EKF hivatalos söre, ami egyenesen a Zirci Ciszterci Apátságból érkezett Veszprémbe. Abból a manufaktúrából, ami az apátság falain belül az egyik alagsori részen működik és története egészen a török utáni időkig nyúlik vissza. Erről és egy kalandos szerzetesi élettörténetről is lehet olvasni a HelloVEB-en megjelent legújabb cikkben.

De, hogy pontosan milyen is a zirci EKF sör, arról Tungli Péter, az EKF gasztronómiai programjaiért felelős szakember mondott pár szót. A szakmai fejtegetés helyett sokkal inkább a közérthetőség szellemében kifejtette, az új sör négyféle malátából és kétféle komlóból állt össze, amíg első a lágyabb ízekért felel, a komló a klasszikus kesernyés ízt kölcsönzi a söröknek. Az EKF söre egy felső erjesztésű ale-típusú ital lett, törekedtek arra, hogy igazi nyári hűsítő jelleget vegyen fel, miután hónapokig érlelődött a tartályban.

A csütörtöki eseményen „érzékszervi vizsgálatot” is tartottak, azaz megkóstolhatta minden jelenlévő a sört, egy gyors helyszíni közvélemény-kutatás szerint pedig az EKF hivatalos söre frissítő, kicsit kesernyés, üdítő hatást kelt.

Akik a boltokban keresnék az alkoholos italt, Veszprémben például a Pekedli szatócsboltban, vagy a Fricskában már megtalálhatják, de jelen van csapolt formájában a környéken a Süss fel nap bárban, illetve a Fogas büfében is. Elhangzott az is, hogy hamarosan nagyobb üzletláncok polcain is megtalálható lesz majd, azokon a helyeken, ahol a zirci sörmanufaktúra többi terméke is kapható.

De, hogy pontosan milyen név alatt kell keresni az EKF hivatalos sörét, arról szintén csütörtök délután rántották le a leplet. A beérkezett ötletek közül zirci sörmanufaktúra által gyártott hivatalos EKF sör neve egyszerűen: 2023.

Hajas Bálint
további cikkek
Elkészíthetem-e Zámbó Jimmy “új” dalát? Music Hungary Elkészíthetem-e Zámbó Jimmy “új” dalát? Mi a helyzet a mesterséges intelligenciával generált zenével? Kinek van joga ilyent készíteni, és mihez kezdenek a zenei streaming oldalak a rájuk ömlő szeméttel? Erről beszélgettek a Music Hungary egyik keddi paneljén. ma 21:11 Megvan a 2025-ös MOZ.GO filmfesztivál időpontja kultúra Megvan a 2025-ös MOZ.GO filmfesztivál időpontja Június 18-tól ismét négy nap magyar mozizással, a legújabb hazai filmekkel, televíziós és streaming alkotásokkal, sztárokkal és életműdíj-átadóval vár a MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál a csodálatos Veszprém-Balaton régióban közel 10 helyszínen – közölték a szervezők. tegnap 13:22 Grandiózus kiállítás nyílt Isztambulban a magyar és török művészet közös értékeinek bemutatására kultúra Grandiózus kiállítás nyílt Isztambulban a magyar és török művészet közös értékeinek bemutatására Ünnepélyes megnyitóval indult útjára „A tűz művészete – török hatások a magyar üveg- és kerámiaművészetben” című kiállítás, amely 2024. december 18-ig látogatható a Török és Iszlám Művészetek Múzeumában Isztambulban Veszprém vármegye és a Pannon Egyetem támogatásával. A tárlaton egészen a 16. századtól, a török hódoltság korától kezdve napjainkig nyúló időszak gazdag üveg és kerámia tárgykultúrájából és művészeti alkotásaiból láthatók ikonikus darabok, mint amilyenek például a Zsolnay gyár különleges eozin-vázái, a híres mátrai 3D-festésű hímes palackok vagy Girgl Henrik török motívumokat felsorakoztató, savazásos technikával készült poharai. ma 21:12 Az elhallgatott téma ma is fájó kultúra Az elhallgatott téma ma is fájó A kommunista korszak három „t” betűje (támogatott, tűrt, tiltott) mellé oda kell tenni egy újabb „t”-is – mondotta Kolczonay Katalin, a Trianoni Szemle olvasószerkesztője a folyóirat  (idei 3., 4. száma, illetve repertóriuma) 2024. november 19-i veszprémi bemutatóján –; ez pedig az törölt, mely a szinte teljes Trianon témakörre vonatkozik. Az „Élő folyóirat est” programnak – amely a Trianoni Szemle első-hátsó borítóinak reprezentatív kiállításával vette kezdetét – a Magyar Művészeti Akadémia Veszprémi Regionális Munkacsoportjának szervezésében az MTA Veszprémi Akadémiai Bizottság székháza adott otthont.   tegnap 9:06

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.