Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

’Nem leszel menő szülő attól, ha könyvet adsz a gyerek kezébe’

2023. július 2. 21:46
Ez a mondat állítólag valóban elhangzott Veszprémben. Ha csak leírva olvassuk, már az is egy szürreális társadalmi képet fest le, hát még, ha megismerjük a körülményeket!

Melyik szülő, főleg édesanya ne ismerné azt az idegrendszert feszítő érzést, amikor játszóterezés, etetés, takarítás, pelenkacsere után élete értelme nekiáll még hisztizve a frissen kiteregetett ruhákból fészket építeni magának a konyhakövön! Azt az érzést, hogy ilyenkor milyen jó lenne csak benyomni a gyerekcsatornát, vagy bármit a TV-ben, esetleg Youtube-on és hála a képernyőnek, a szülő kap fél órát szusszanni, amíg a gyerek elvan magában.

A kísértés hatalmas és sokan már csak egy vállrándítással elintézik azt, amikor a még beszélni sem tudó gyerek saját maga oldja fel a tabletet és keresi meg az érintőképernyőn a kedvenc meséjét. „Ők már a digitális nemzedék tagjai, nincs ebben semmi különleges.” Különlegesség tényleg nincs, ellenben számos káros hatása lehet a gyerek idegrendszerére nézve, amit a folyamatosan villódzó fények, számára érthetetlen képek úgy lezsibbasztanak, hogy este borítékolható a hisztiroham, a szülő pedig csak pislog, hogy mi történt az addig nyugodtan a képernyő előtt ücsörgő gyerekével.

Visszatérve a digitális világ nélküli gyereknevelésre, ma már az vonzza oda a tekintetet, ha egy kisgyereknek nem valamilyen elektronikus kütyü van a kezében, hanem például egy képeskönyv.

Pont, ahogy egy veszprémi anyuka gyerekének is, aki Kossuth utcai tapasztalatát megosztotta a Facebook-on tanulságként, de sokkal inkább beillene egy szociológiai esettanulmánynak is.

Mint írta, az ügyesbajos intéznivalók között féléves gyermekét is vitte magával a babakocsiban, aki eközben Vlagyimir Szutyejev: A három kiscica című mesekönyvét lapozgatta. A séta közben az édesanya beszámolója szerint három vadidegen is megszólította és szóvá tette, minek ad a gyerek kezébe könyvet, amikor még olvasni sem tud. Pedig nyilván nem a Háború és béke volt a kezében, hanem egy gazdagon illusztrált mesekönyv kiscicákkal és kisbékával. Persze a történet fináléja szempontjából – amit mindjárt elárulunk a cikkben – nyugodtan élhetünk a gyanúperrel, hogy valaki nem tud különbséget tenni Tolsztoj 1500 oldalas szépirodalmi műve és egy kiscicákról szóló mesekönyv között sem.

Az édesanya a harmadik megjegyzésnél már visszakérdezett, hogy mi a baj azzal, ha írni és olvasni sem tudó féléves gyermeke mégis könyveket nézeget. A válasz pedig zsigerig hatoló volt: „Attól nem lesz okosabb a gyerek, a szülő pedig nem lesz tőle menőbb.”

Pedig dehogynem! Számos pszichológiai tanulmány foglalkozik azzal, hogy egy képeskönyv mennyire fejleszti a kicsik intellektusát és későbbi kreativitását is. Az pedig, hogy mindez mennyire menő a szülőre nézve, legyen elég annyi, hogy már maga a feltételezés is, miszerint ezt valaki csupán a külcsín miatt teszi beskatulyázza a bíráló szellemi és lelki világát egy olyan csoportba, akik vélhetően nem sok könyvet fogtak a kezükbe gyermekkorukban, de azóta sem. Aki viszont mégis, az a menőséget teljesen más értékrend alapján méri.

Hajas Bálint
további cikkek
Mit tud a dubai csoki, amit más nem? - Marketinget legfőképp Hétvezér Mit tud a dubai csoki, amit más nem? - Marketinget legfőképp Valamit rosszul tudtunk a marketingről. Amikor már komplett tudományterületté nőtte ki magát a közgazdaságtanból az, hogy egy terméket megszerettessenek a vevőkkel és minden szelet csokoládé eladására külön stratégiát is alkotnak az irodaházak minimalista stílusában berendezett tárgyalóiban a marketingcsapat fiatalosan dinamikus tagjai, akkor az ember olyan értetlenül áll a dubai csoki népszerűsége előtt, mint John Travolta a Ponyvaregény mémmé vált jelenetében. Hiszen egy óriásplakáton sem köszön vissza, egy televíziós reklám sem szól arról, de még a Youtube-videók elején sem idegesít tizenöt másodpercen keresztül az a bejátszás, hogy milyen jó ez a tejcsokiba burkolódzó pisztáciakrémes tahinises – pirított török cérnametéltes – arab édesség-csoda. ma 15:49 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Pillanatfelvétel 2024-ből, ami egyszer majd olyan nosztalgia lesz, mint a 90-es évek kóláskupak akciója Hétvezér Pillanatfelvétel 2024-ből, ami egyszer majd olyan nosztalgia lesz, mint a 90-es évek kóláskupak akciója Mennyit ér egy eldobott sörösdoboz, vagy műanyag flakon? A válasz sokkal relatívabb, mint elsőre tűnik. 2024. július 28. 22:36 Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar Hétvezér Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar A csattanót az elején lelövöm: minden korosztályt beleértve a magyarok átlagosan 4 óra 49 percet tévéznek egy nap. Ezzel hazánk a top 10-ben van világszinten, ami azért is furcsa, mert egyre többször hangzik el a mondat: „Nekem tévém sincs, vagy már rég felmondtam a kábelszolgáltatónál. Csak a Netflix van.” Akkor mégis hogyan jön ki a matek? Kik ezek a tévéfüggő emberek és mit néznek a fekete dobozban? 2024. április 22. 1:29

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.