Veszprémi Polgári és Honvéd Lövész Egylet néven 1873-ban alapították a megyeszékhely első sportszervezetét. Később a torna és az atlétika űzésére hoztak létre klubokat. Az 1912-ben létrehozott Veszprémi Torna Clubot a labdarúgás kedvelői alapították, de atléták és teniszezők is voltak a tagok között. Később egyre szélesedett a sportági paletta: birkózni és kerékpározni is lehetett a VTC-ben. Gigantikussá azonban nem növekedett egyetlen egyesület sem, mert a sportágak szívesebben járták a saját, önálló útjukat. Ezért gomba módra szaporodtak a kis klubok, melyeknek idővel eldőlt a létjogosultságuk – azaz megmaradtak, megszűntek vagy beolvadtak más egyesületekbe.
Néhány név az 1950-es, ’60-as évek veszprémi sporttörténetéből: AKÖV, Bányász, Dózsa, Elektromos, Építők, Faárugyár, Haladás, Honvéd, Kinizsi, Lendület, Petőfi, Postás, Traktor, Szikra, Vasas, Vasutas, Vegyész, Vörös Meteor.
A legnagyobb rivalizálás a nemzeti bajnokság második-harmadik vonalában szereplő Haladás és Vasas között alakult ki – városi rangadójuk több ezer nézőt vonzott a lelátóra. A Haladás a Vegyipari Egyetem, a Vasas a Fémfeldolgozó Vállalat, a későbbi Bakony Művek csapata volt. Az előrelépés akadályát a szétforgácsoltságban látták az illetékesek, ezért felmerült az egyesítés gondolata, az akkor Bakony Vasas és Veszprémi Vegyész néven szereplő klubok fúziója.
Sokan ellenezték az erők összevonását, mondván mindkét egyesület elveszti saját karakterét, ám végül 1969. december 8-án az egyetem aulájában tartott közgyűlésen megalakult a Bakony Vegyész Torna Club. Koltai Bélát, a Bakony Művek igazgatóját választották meg az egyesület elnökének, helyettesei voltak: dr. Ditrói József, a városi tanács elnöke és Hőgyészi János, az egyetem gazdasági igazgatója. Az ügyvezetői teendők ellátásával Szilvási Lászlót bízták meg. A 14 szakosztályban (atlétika, kézilabda, kosárlabda, labdarúgás, női asztalitenisz, röplabda, sakk, súlyemelés, tájékozódási futás, teke, tenisz, természetjárás, torna, vívás) több mint ezer sportolót foglalkoztató BVTC a Dunántúl egyik legnagyobb klubja lett.
A klub- és a (sport)politikai vezetés első feladata a fúzióból adódó gondok, nézeteltérések elsimítása volt, ezért csak bő másfél évvel az alakulást követően, 1971 szeptemberében vontak először mérleget. Megállapították, hogy a BVTC fő bázisa a Bakony Művek, a Vegyipari Egyetem, a három kutatóintézet – a MÁFKI, a NEVIKI, a MÜKKI – a megyei és a városi tanács, valamint a vegyipari technikum. Kiemelt sportágak: atlétika, kézilabda, kosárlabda, labdarúgás, súlyemelés, vívás.
(Folytatjuk.)