Áron két éve szervez rendezvényszerű élménymászásokat a veszprémi Betekints-völgyben, ahol mindenféle előképzettség nélkül tehetjük próbára magunkat életünk első szikláján. Mint mondja, a völgy legegyszerűbben mászható fala majdnem olyan, mint egy létra: inkább lelki, mintsem fizikai kihívás elé állítja a jelentkezőket. Éppen ezért már nyolcéves kortól fogadja az érdeklődőket, a legfiatalabb vendége pedig hatéves volt – a határt leginkább a magasság jelenti, a kisebbek egyszerűen nem érnek el minden fogáspontot. A nehézséget igazán az adja, hogy idegen közegben egy számunkra szokatlan dolgot művelünk, ehhez ki kell lépnünk a komfortzónánkból. Ezen a sziklafalon rengeteg fogást találni, gyorsan adja magát a megoldás, de azért nem annyira feltűnőek a fogások, mint egy teremben.
Az Élmény Sziklamászás ötlete onnan ered, hogy Áron korábban a tapasztalatlan barátait vitte ki egy-egy délutánra, és ekkor fogalmazódott meg benne, hogy ugyanezt szélesebb közönség számára is megszervezhetné. Ő maga egyetemistaként, barátokon keresztül találkozott először a sportággal, 2009-ben a Veszprémi Egyetemi Falmászó Klubban (VEFK), majd annyira beleszeretett, hogy rendszeresen járt terembe, és 2014-ben a sportedzői képesítést is megszerezte. Mint mondja, ezeken a rendezvényeken nem az a cél, hogy minél inkább lefárassza a jelentkezőket, hanem hogy azok pozitív élménnyel távozhassanak. Egy extrém sportot mutat be nekik barátságos szemlélettel – itt azonban fontos megjegyezni, hogy éppen a sportág extrém jellege miatt tapasztalt mászó felügyelete nélkül nem ajánlott próbálkozni.
Merre indulhat el az, aki egy ilyen élménymászás után beleszeret a sportágba? Áron magát ajánlja: személyi edzőként tart kétórás foglalkozásokat, amelyek során a jelentkező a Veszprémben kialakított útvonalakon megtanulhat sport utakon mászni, és egy klubon keresztül csatlakozni tud a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetséghez (MHSSZ). Aki viszont rendszeres edzésekre vágyik, felkeresheti a boulder mászótermet az Acticityben.
A mászásnak több vállfaja is létezik: a boulder, vagyis a kötél nélküli, alacsonyabb, 4 méter magasságú falon, alul szivaccsal biztosított mászás során elsősorban az erőt fejleszteni. A nehézségi mászást kötéllel biztosítják, és nagyjából 15 méteres magasságig szerveznek versenyeket ebben a szakágban, ami leginkább az erő állóképességet fejleszti. Az utóbbi időkben egyre népszerűbb a gyorsmászás is, ahol a versenyzők szinte felszaladnak a szabványos 15 méteres falra , itt a minél nagyobb sebesség az elsődleges cél, amit sokszori ismétléssel lehet fejleszteni.
Akik nem versenyszerűen űznék a sziklamászást, és a termek helyett inkább a természetbe vágynak, azoknak érdemes belépni egy egyesületbe vagy klubba. Itt nemcsak információkat kapnak arról, hol vannak a mászható sziklák, hanem aktív közösségeket is találnak, barátságokat köthetnek, közös mászásokat szervezhetnek. De elsőként meg kell tanulni a sziklamsázás alapjait.
Fontos tudni, hogy a természetben található sziklafalak mászására MHSSZ engedélyre szükség, amit a mászó egyesületeken keresztül lehet megszerezni. – a Betekints-völgy ebben a tekintetben szerencsés kivétel, amihez hasonlót nem nagyon találni. Az egyes helyszínekről kiadványok, mászókalauzok is megjelennek, ezekben pontosan tájékozódhatunk a kiépített útvonalakról, azok nehézségéről is. Sokan “gyűjtik” a legnehezebb falakat, listát vezetnek azokról, amelyeket már teljesítettek. A Magyarországon található, egy kötélhossznyi utakat követően pedig az jelenthet további kihívást, ha ellátogatunk külföldre: Ausztriában és Horvátországban már akár 4-5 kötélhossznyi utakat is találhatunk, amik egészen új élményt jelentenek.
S ha már az élményekről beszélünk: ugyan a szabadtéri mászós szezon hamarosan véget ér, aki az első tapasztalatait szeretné megszerezni, tavasztól újra megteheti az Áron által szervezett élménymászós rendezvényeken.
Fotók: Vámosi Patrik