A túrázás kiváló időtöltés, és egyben könnyen űzhető sport, ami úgy mozgatja át az egész testünket, hogy közben nem jár sérülést okozó terheléssel. Amellett azonban, hogy testi és lelki egészségünk számára is előnyös, komoly gazdasági haszna is van.
Ebbe nem gondolunk bele, pedig érdemes: a Corvinus Egyetem kutatása szerint csak a Pilisben évente négymilliárd forintot “túráznak el” a magyarok. Ráadásul ez a szám csak töredéke annak a pénznek, amivel a kirándulásaink a gazdaságot pörgetik. A kutatók az erdőlátogatások értékét az odautazás költsége valamint az ott töltött idő alapján számolták ki: az idő pénz, az átlagos nettó órabér alapján kalkulálható az értéke.
A Corvinus kutatói szerint országosan mintegy 39 milliárd forintot költünk az erdőjárásra, ez az évente kitermelt fák piaci értékének ötöde.
És itt még csak az erdőben töltött idő pénzbeli kifejezéséről beszéltünk, holott ennek sokszorosa az a gazdasági haszon, amit túrázással teremtünk. A túrára készülve élelmet vásárolunk, a rendszeres túrázók a felszerelésükre is költenek, és akkor még nem is beszéltünk arról, hogy a falusi szálláshelyek és vendéglők nagy hányadát is az erdőjárók tartják életben.
A túráinkkal munkahelyeket tartunk meg, és olyan helyre visszük a pénzünket, ahova egyébként kevesebb jutna – és arról az áttételes haszonról még nem is beszéltünk, hogy a települések a turizmus révén újabb pályázati forrásokhoz jutnak hozzá. (Ezen a ponton azt se hallgassuk el, hogy sok helyütt a hátuk közepére se kívánják a túrázókat, mert azok csak szemetet hagynak maguk után és a kijelölt útvonalakról letérve védett növényeket taposnak el vagy megzavarják a vadakat. Kérek mindenkit, vigyázzunk a természetre, épp elég nagy bajban van enélkül is!)
A Magyar Turisztikai Ügynökség felmérése szerint Magyarország aktív korú lakosságának 48,7 százaléka túrázik legalább alkalmanként, Lengyel- és Németországban ez a szám 85%, illetve 76,4%. Van még hova fejlődni, lehet még tudatosabbá válni. Aki újévi fogadalomként elköteleződne egy új hobbi mellett, annak kedvcsinálóként ajánljuk egy korábbi cikkünket: