Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C

Amiről az időjárás mesél

2024. január 8. 17:37
Volt idő, amikor a farkasordító hideget akár szó szerint is lehetett venni Veszprémben, hiszen a ragadozó állatok tényleg erre bolyongtak. De van feljegyzés ennek az ellenkezőjéről is, amikor januárban kirügyeztek a fák. A Balaton jege pedig 1865-ben kettészakadt, fogságba ejtve több halászt a tó közepén. Kovács Győző meteorológus és helytörténész legújabb sorozatában ezeket a történeteket eleveníti fel.

A Százesztendős Kalendárium az alábbi jó tanáccsal emlékeztet bennünket január, vagy régi nevén Boldogasszony-havára:

A tágas föld színét zordon jég és hó födi,
Kényelmesebb ilyenkor faszánon utazni.
Hogy hideg ne ártson, vedd elő a bundát,
Hogy vad ne bántson, tarts magadnál puskát.

Persze nem minden januárban fedte hó a határt, és lehetett szánon utazni. 1836 januárjáról például azt jegyezték fel, hogy a megelőzővel együtt száraz, hideg és hó-nélküli volt. A szárazon tartott hideg egyébiránt vetéseinknek, valamint a’ szőlőnek is sokat ártott. A’ Balaton jege a’ legterhesebb szekereket is megbírja. A kedves ízű fogas-halászat derekasan folytatik, ’s piacainkon már naponként kaphatni e’ hal nemét.

Francsics Károly veszprémi borbélymester jegyezte fel a naplójába, hogy 1849. január elsején az idő gyönyörű fényes, kegyetlen hideg, a nap ragyogva kelt (fel) a felhőtlen égen, a lég meg se moccant. Január 3-án, Palotáról két szabadon bocsátott fogoly, nem tekintve sem a rettentő hideget, sem a kóválygó farkasok vissza nem ijesztették őket az éji utazástól, indultak és siettek Veszprém felé. 1855. év januárjáról pedig azt jegyezték fel a Magyarhoni Krónikákban, hogy a tél megfelelt nevének. Az elszaporodott farkasok több vidéken pusztítottak.

Bucsánszky Alajos 1880-ban kiadott keresztény képes naptára szerint, januárban – tapasztalás szerint – szép és állandó idő szokott faggyal következni: ha a délnyugoti szél éjszaknyugotira változik; ha keleti széllel apró hó esik; ha nyugot táján sűrű köd keletkezik. Rossz, általán langy idő következik: ha a kelet-éjszaki szél változik; ha a gödrök ködösök.

Fortepan / Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / BAHART ArchívumFortepan / Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / BAHART Archívum

Régi feljegyzések szerint: 1186. januárjában a fák virágoztak, a madarak februárban tojtak és az almák dió nagyságúra nőttek. 1258. januárjában is virágoztak a fák, pünkösdkor arattak, és Jakab napkor szüreteltek; 1626 januárjában a pacsirták megszólaltak. 1787 januárjában szántanak, februárban a mezők virággal teljesek és március végén a szőlőgerezdek már láthatók.

Az első, Veszprém városára vonatkozó időjárási feljegyzéseket Kecsethy Márton veszprémi püspök naplójában találjuk; eszerint: 1546. január 26-án árvíz volt Veszprémben. Nagy valószínűséggel a Séd áradhatott meg, egy hirtelen hóolvadás következtében. Azt már Bolgár Mihálytól tudjuk, hogy 1765. év nagy hideggel kezdődött; sűrű ködös napok voltak gyakori betegedésekkel és halálozásokkal úgy, hogy volt nap mikor a betegek s halottak száma 78-ra is felrúgott. Már az hírlett Veszprémről, hogy itt is dühöng a pestis, de nem volt igaz. Hó nem volt, de annál gyakoribb volt a köd. A ki e napokban megbetegedett, nyomott lelkületű volt és lázas. Január 15-én oly hideg volt, hogy a hőmérő −16,2°C szállott le; a több napig tartó hidegben sokan fagytak meg; az igen magas hó miatt pedig nagy hiány volt a fában, mivel nem lehetett fuvarozni.

Fortepan / Karabélyos PéterFortepan / Karabélyos Péter

1830. január 28-án is rendkívül hideg volt; a hőmérő –23,8°C-ot, az északi oldalon pedig –26,9°C fokot mutatott a fagypont alatt. 1872. január 11-én pedig olyan szélvész és hózivatar dühöngött Veszprémben, hogy a postai közlekedést 4 napra megakasztotta, olvasható a Piarista Rendház História Domusában.

1856. január 20-án az alábbi olvasói levél jelent meg a Vasárnapi Újságban: Nagyvázsony, jan. 9. Különös természeti tünemény. Ezennel van szerencsém önt egy újságról tudósítani, mely, ha egyébért nem is, de rendkívülisége miatt minden esetre figyelmet érdemlő. Telünket ugyanis, mely múlt év december hó elején faggyal és hóval köszöntött be, folyó év január hó 6-án lanyha idő váltá fel, 6-án estve nyugat-felé többször ismételt villámlások voltak láthatók. 8-ika és 9-ike közti éjen pedig hatalmas mennydörgés rázta fel csendes álmából – a tél folytában tőle elszokott népet. Mely mennydörgés azonban csak egyszer volt hallható.

1865. január 8-án ugyancsak a Vasárnapi Újságban jelent meg az alábbi hír: Alig hogy a hideg bejegelte a Balatont, Balatonfő-Kajárnak, Kenessének, Vörösberénynek, Paloznaknak halász lakossága a még nem eléggé biztos jégtáblára lépett, dacára a folytonosan erősbödő, metszőn hideg északi szélnek, mely a gyenge jégnek összetörésével fenyegetőzött. S csakugyan össze is törte azt. A zalai partokról elszakadt a jég, megszakasztva a szárazzal való közlekedést, s benn a Balaton közepén óriási hosszúságú rés támadt, a ketté szakasztott jég táblái között több ölnyi vizet hagyván hátra. A halászok e két szakadás közt épen maradt nagy jégtáblán állottak. A bátrabbak, csakhamar a jég elszakadása után a vízbe ugrottak, s nagy bajjal bár, de mégis kihatoltak az északi partra. A habozókat befelé vitte a szél. A vörösberényi halászok közül bennszorult hét ember az esti órákban menekült ki a gallyai szőlőhegyeknél.

Fortepan / Mészáros ZoltánFortepan / Mészáros Zoltán

Vihar, zivatar, szélcsend, fagyás, olvadás, eső, dara, hóesés, hideg és meleg, gyakran egészen váratlanul és hirtelen változó légnyomás, nehéz felhők s ismét ragyogó napsugár, sűrű köd és tiszta, derült idő – ily szeszélyes időjárás tette 1874. januárját hol az évszaknak megfelelő, hol pedig attól teljesen ellentétes természetű, s mindenesetre igen emlékezetes hónappá. 1-étől 13-ikáig méltán remélhettük, hogy a tél erélyesen fogja érvényesíteni öröklött jogait, csakis 6-án, melynek hajnalán pedig az egész hónapban legszigorúbb volt a hideg országszerte, tudott napközben a légmérő higanya kissé fölülemelkedni a fagyponton. Minden jel oda mutatott, hogy az igazi téli idő tartós leend. De a déli szél, mely az Alpok havas csúcsai fölött hozzánk repült, csakhamar más fordulatot adott a helyzetnek. Olvadásos idő állt be; a légmérő higanya majd mindennap jóval fölül állt a fagyponton, sőt 20-án egészen a 12,7 Celsius fokig emelkedett (+10,2°R.). A többnyire folytonosan uralkodó szélcsendet a 26 és 27-ik közti éjen orkánszerű vihar szakította félbe, mely ordítva dühöngött a levegőben. – Írta a Vasárnapi Újság 1874. február 8-án.

Kovács Győző
további cikkek
'Közel a tél, tudd meg ember, kórót zörget a november!' Amiről az időjárás mesél 'Közel a tél, tudd meg ember, kórót zörget a november!' „Közel a tél, tudd meg ember, kórót zörget a november!" – figyelmeztet bennünket a régi rímes naptárversike a ködös, borzongatós Őszutó havára. A régi római naptár kilencedik hónapja november, ebből származik a hónap neve is. Régi magyar elnevezés szerint Szent András hava, csillagászati megnevezése pedig a Nyilas hava. Az őszi hónapok közül általában november a legködösebb, a legcsapadékosabb. A hónap első felében a szántóföldekről betakarítják az utolsó terményeket, és a hónap második fele már a báloké szokott lenni. Az első hó is novemberben szokott leesni, és a falun élő, gazdálkodással foglalkozó emberek ez idő tájt csak a ház körüli munkákkal foglalatoskodtak. 2024. november 1. 20:37 'Ha októberben fagy és hó van, lágy idő lesz januárban' Amiről az időjárás mesél 'Ha októberben fagy és hó van, lágy idő lesz januárban' „Ha októberben fagy és hó van, lágy idő lesz januárban.” – jövendölték a hajdani megfigyelők. Aminek persze a régi gazdaemberek sem örültek, viszont még inkább igyekeztek megalapozni a következő év gabonatermését. Erre utalt sokfelé a tizennyolcadikához kapcsolódó intelem, hogy tudniillik: Lukács az utolsó magvető.” Huszadikán Vendel az egyéb mezei munkák befejezését sürgette, Orsolya pedig – 21-én – a káposzta betakarításának kezdetét jelölte. Szintén ekkor kezdték a szüretet a Somlón, és ha hideg volt az idő, a szőlőszedők a mezsgyén rakott tűznél melengették elgémberedett ujjaikat, a szőlőtaposók pedig forralt bort kaptak. 2024. október 18. 22:46 'Hideggel ijesztő Mindszent hava, te, mint borzasztod és búsítod szívünket…' Amiről az időjárás mesél 'Hideggel ijesztő Mindszent hava, te, mint borzasztod és búsítod szívünket…' „Hideggel ijesztő Mindszent hava, te, mint borzasztod és búsítod szívünket…” – A legrégebbi kalendáriumok jellemezték így októbert, melynek inkább csak a Skorpió csillagképbe átváltó utolsó harmada szokta meghozni a deres-fagyos hajnalokat. Tulajdonképpen ez, a lombhullást is felgyorsító, késő őszies időszak késztette a hajdani névmagyarítókat, hogy tízedik hónapunkat, az elmúlást is jelképező, november eleji halottas ünnepünkről, Mindenszentekről nevezzék el. 2024. október 2. 14:18 Nyár késeje, ősz hamara Amiről az időjárás mesél Nyár késeje, ősz hamara Nyár késeje, ősz hamara… A költő, Erdélyi József nevezte így szeptember középső harmadát, amely még igen kellemes, verőfényes időszaka az évszakváltásnak. Ugyanakkor egyre több jelét fedezhetjük fel az ősz „hatalomátvételének”: színesednek a lombok, tömegével hagyják itt fészkeiket kedvenc vándormadaraink, erdeink csendjét fel-felveri a szarvasbikák vetélytársriasztó bőgése. A Fecskehajtó Kisasszony-nap utáni hetek még inkább a termények betakarítására és a szántás-vetés előkészületeire összpontosították a gardaemberek figyelmét. 2024. szeptember 25. 22:38

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.