Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 18. Jenő
Veszprém
2°C
2024. november 18. Jenő
Veszprém
2°C

Rosszabb a soktestvéres kamaszok mentális egészsége

2024. január 22. 11:27 // Forrás: The Guardian // Borítókép: Roman Holoschchuk on Unsplash
Egy friss, amerikai és kínai tinédzsereket vizsgáló kutatás arra jutott, hogy minél több testvére van egy kamasznak, annál negatívabban hat ez a boldogságára.

A kutatás az Egyesült Államokban és Kínában élő középiskolásokat vizsgált, és arra a következtetésre jutott, hogy rosszabb mentális állapotban vannak a nagyobb családban élők, mint a hasonló korú, ám kevesebb testvérrel rendelkező társaik. A leginkább negatív hatást azoknál a családoknál tapasztalták a kutatók, amelyekben a gyerekek között kicsi a korkülönbség. 

Az okokról egyelőre maguk a kutatók is vitáznak. Az egyik lehetséges magyarázat, hogy a szülők figyelme is véges, és ha kevesebb gyerek között oszlik meg, több figyelem jut egy-egy csemetére. De azt a tényezőt is számításba kell venni, hogy a jobb életkörülmények között élő családok tagjai jobb mentális állapotban vannak – a kevesebb gyerek mellett pedig nagyobb összeg jut az életminőséget növelő kiadásokra. 

Illusztráció: Zhivko Minkov on UnsplashIllusztráció: Zhivko Minkov on Unsplash

A kutatók ugyanakkor azt is megjegyzik, hogy a testvéri kapcsolatoknak számos pozitív hozadékát is tapasztalhatjuk: azok a gyerekek, akik nagyobb családból érkeznek, könnyebben illeszkednek be az óvodai és bölcsődei közösségekbe, mint az egykék, és az ő körükben később a válás is kisebb arányban fordul elő, hiszen már kicsi korukban megtanulják a konfliktushelyzetek kezelését. 

Érdekes ellenpont, hogy egy 2016-os norvég tanulmány merőben más megállapításra jutott: az ő eredményeik szerint minél nagyobb a család és minél kisebb a korkülönbség a gyerekek között, annál jobb hatással vannak egymásra a gyerekek. 

Az egymásnak látszólag ellentmondó eredmények valójában összeegyeztethetők. A norvégok ugyanis óvodás és kisiskolás korú gyerekeket kutattak, vagyis a két dolgozatot egymás mellé téve árnyaltabb kép bontakozik ki, és fontos tanulságot vonhatunk le. Az eredmények ugyanis arra utalnak, hogy kisebb korban, általános iskolában, óvodában és még az előtt, a testvérek erősítik egymást, pozitív hatással vannak egymás lelki egészségére. A tendencia kamaszkorban változik meg, ami belegondolva nem meglepő: ez az életszakasz a családdal, az otthonról hozott értékekkel való szembefordulás, a lázadás, a saját identitás keresésének természetes időszaka, és minél nagyobb a család, annál több irányban alakulhatnak ki konfliktusok. Különösen, ha több testvér is ugyanebben a normatív krízissel járó életkorban keresi éppen önmagát. 

A tanulság tehát az, hogy a nagycsaládos szülőknek érdemes kiemelten figyelniük kamaszkorú gyermekeikre, mert az életkorral járó feszültségek náluk fokozottabban jelentkezhetnek, ez pedig könnyen boldogtalansághoz vezethet. 

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét közélet Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét Egy-másfél évvel megelőzik az életkoruknak megfelelő fejlődési elvárásokat azok az általános iskolások, akiknek rendszeresen olvastak mesét – többek között ilyen „kézzelfogható” előnye van annak, ha egy család beilleszti a meseolvasást a mindennapokba. 2024. november 4. 12:53 Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik életmód Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik A plüssök különleges szerepet játszanak az életünkben: a REGIO JÁTÉK friss kutatása szerint a magyar felnőttek kétharmadának van olyan plüssállata, amelyhez személyes emlék fűződik, és minden harmadik felnőtt rendszeresen plüssfigurával alszik. 2024. október 17. 11:31

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.