Akár különös jelentőséget is tulajdoníthatnánk annak, hogy éppen február 11-én kezdődik az idei Házasság hete, hiszen pontosan 11 éve csatlakozott Veszprém is az Angliából indult kezdeményezéshez. Ha komoly összefüggés nincs is a dátum és az évek száma között, azt mindenképpen elmondhatjuk: ennyi idő már jó bizonyíték arra, hogy a veszprémiek fontosnak tartják a házasság intézményét, illetve annak megünneplését.
Hogy is lenne másként ez ott, ahol a közösségépítés legalább annyira hozzátartozik a városfejlesztéshez, mint az infrastrukturális beruházások vagy a szolgáltatások bővítése, javítása. Mert – ahogy azt Porga Gyula polgármester is kijelentette az eseménysorozat beharangozó sajtótájékoztatóján – a legkisebb közösség a család, és amikor azt mondjuk, Veszprém családbarát város, az azt is kell jelentse, hogy egy kicsit lelki oldalról is támogatjuk ezt a közösséget, összejövetelekkel, ünnepléssel, elismeréssel.
Ilyen elismerés például a gyémántlakodalmasok vacsorája, amelyet évek óta megrendeznek, tisztelegve a 60. házassági évfordulójukat ünneplő párok előtt, akik igazi mintaként szolgálhatnak mindenki számára. De ilyen a Vándorbölcső kezdeményezés is, melyet háromhavonta egy-egy újszülött kap meg a várostól, most éppen 2024 első veszprémi kisbabája.
A Házasság hete azonban nemcsak az önkormányzat számára fontos, évek óta egyre többen állnak oda mellé. A „régi motorosok” között van a Veszprémi Érsekség, amely többek között a Veszprém Tv műsorán látható riportsorozattal és egy fiataloknak szóló rajzpályázattal készül, hiszen nekik is vannak vágyaik, elképzeléseik, véleményük a házassággal kapcsolatban, amely Udvardy György érsek szavaival az emberi élet alapja, melyben a családtagok növekedni tudnak és amelyben a stabilitás mellett jelen van a változás, egy dinamikus fejlődés is.
A házasság ugyanis nem egy statikus valami – nem véletlenül kapta az idei eseménysorozat az „Állandó megújulásban” szlogent. Egy házasságban is előfordulnak bizony viták, de ezek a viták lehetnek a megújulás katalizátorai is, ha közben el tudjuk mondani, hogy a viták azért vannak, mert a másik fontos számomra, mert jobbat akarok mindkettőnknek – magyarázta Závodi Zsuzsanna református lelkész, miközben „Az ÉLET-gyöngyei” imasétára invitált mindenkit, mely során arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy minden nézeteltérés és nehézség ellenére házasságban élni érték.
Ezt az értéket hangsúlyozta Isó Zoltán evangélikus lelkész is, aki úgy fogalmazott: a házasság Isten teremtési rendje, annak a felismerése, hogy minden jó a világban, csak az nem, ha az ember egyedül van. Társra van szükségünk, akivel erősíthetjük egymást – akár a vitáinkban is –, és házasságban élni jó; ha nem, ha rossz a házasság, az nem azért van, mert annak intézménye rossz eleve, hanem mert mi rontjuk el. De folyamatosan tehetünk azért, hogy javítsunk rajta. Erről szól majd Oberfrank Pál az egyház felkérésére készített irodalmi összeállítása is.
Az egyhetes rendezvénysorozat alatt emellett ismét lesz Mézeskalács szelfifal a Laczkó Dezső Múzeumban, nyitó és záró szentmise, valamint tárlatvezetés is Egry József festőművész és felesége, Pauler Júlia házassága kapcsán. Az állandó megújulás jegyében új együttműködő partnerként kapcsolódik be a FOTON Audiovizuális Centrum, ahol Makk Károly Szerelem című klasszikusát vetítik majd február 16-án.
A Házasság hete részletes programjai ITT olvashatók.