Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Amiről az időjárás mesél - szösszenetek a korabeli sajtóból

2024. március 11. 22:07 // Forrás: Nyitókép: Fortepan
Kovács Győző, helytörténeti kutató és meteorológus szemezgetett a korabeli sajtó időjárás-rovatából. Súlyos fagyok, hótorlaszok, megbénult vasút, de hogy kerül ide Petőfi Sándor? A cikkből ez is kiderül.

A hónapok magyar nevei közül talán a tavaszelő a legszebb, bár a régi magyar kalendáriumok Bötmás-hava néven emlegették. Március neve a rómaiaktól származik, mivel Mars isten a hónap első napján született. A régiek figyelmüket ilyenkor már az éledő természetre irányították. Az egyik régi kalendáriumban olvashatjuk az alábbi jó tanácsokat: „Az őszi vetések különös felügyeletet kívánnak, állóvizet ne hagyjunk rajtuk, eregessük le. Amint a föld megszikkadt, a búza-, lóhere- és lucernaföldeket megboronáljuk és meghengerezzük. A konyhakertekben veteményezünk.”

Mi meteorológusok március elsejével számítjuk a tavasz kezdetét. Az első tavaszi hónapot a csillagászatilag lehetséges napfénytartam növekedésével erőteljes felmelegedés, a tél maradványainak felszámolása jellemzi. A napi középhőmérséklet sokévi átlaga a hónap eleji 3,5-C fok körüli értékről a hónap végére 8 – 10 C-fok közé emelkedik. A hónap elején az átlagos hőmérsékleti minimum mínusz 2 C-fok, tartósan fagypont feletti éjszakai hőmérsékletek általában a hónap harmadik harmadában várhatóak. A hónap középhőmérséklete térségünkben 5,5 C-fok körül alakul, ami azonban szeszélyes értékek összegzéséből adódik.

Forrás: Fortepan (Komlós Péter)Forrás: Fortepan (Komlós Péter)

Gyakran előfordul, hogy egyes hűvös márciusok alig melegebbek, mint némely enyhe február, míg más hónapok hőmérséklete eléri az áprilisi középértéket is. A hónap utolsó napjaira jellemzőek a koranyarat idéző délutáni csúcshőmérsékletek.

Tudjuk, és gyakran tapasztaljuk, hogy az időjárás nem az átlagok szerint alakul. Így volt ez régen is, például 1797-ben, amikor február 19-én már oly szép és enyhe napok jártak, hogy mindenütt megindult a tavaszi munka. Aztán március 3-án havazni kezdett, az összefújt hóhalmokra új s még nagyobb mennyiségű hó esett. Március 10-én pedig oly hideg volt, hogy a hőmérő −7,5 C-fokon állott több napig.

Ugyanekkor a szentgáli úton több ember megfagyott.

Nem volt szerencsésebb év 1808. sem, ugyanis „március eleje az egész országban hideg, télies volt. 6-án fagyott, majd melegebb napok következtek, de nem sokáig tartottak úgy, hogy újból valóságos téli hidegek állottak be” - olvashatjuk Bolgár Mihály feljegyzéseiben.

1848. március 5-éről jegyezte fel a naplójába Szuper Károly vándorszínész, aki társulatával akkor Veszprémben tartózkodott, hogy „Kellemetlen fergeteg dühöngött egész nap, a szobát nem is lehetett elhagyni, s ezen időben toppant be hozzám Petőfi Sándor barátom, hazánk kitűnő lyricusa.” Később szomorúan jegyzi meg: „… a színházban pedig oly kevesen voltak a rossz idő miatt.”

Francsics Károly bormélymester jegyezte fel a naplójába, hogy 1848 március 13-a gyönyörű nap volt, melynek következtében, "...már veszni indult szegfűimből még fennmaradt néhány bujtásaimat ültetgetém át virágedényekbe udvarunkon. Hétfőn, 20-án hajnalban… az ég oly gyönyörű tiszta kék volt, a milliárd csillagok oly pompásan ragyogtak és síri csend. Jó darab ideig álltam az udvar közepén s bámultam a szép eget."

1865 február végén, március elején „...az ország nagy részében oly rendkívüli hóesés volt, minőre az öregek is alig emlékeznek. Az Alföldön és a Bánságban néhol ölnyi magasra emelkedtek a hófuvatagok, annyira, hogy Szegeden még a holtakat sem takarították el. Dunántúl szintén rendkívüli hó esett, és sok helyen nem kis károkat okozott. A vasúti vonatok minden irányban elakadtak s nehány napig a közlekedés a fővárossal egészen megszűnt, az utakat néhol több ölnyi hófuvatag takarta. Ha a tavasz gyorsan enyhe napokkal köszöntene be, sok folyamparti vidék ki lenne téve az árvizek rombolásának.” - írta a Vasárnapi Újság.

Forrás: Fortepan (Tóth Árpád)Forrás: Fortepan (Tóth Árpád)

1877. március 9-én virradóra „oly borzasztó hózivatar tombolt városunk fölött, hogy még arról is megfeledkeztünk, hogy valaha napos időt láttunk. A kegyetlen bakonyi szél nemcsak hetipiacunkat söpörte el, hanem utcáinkról is eltisztított minden élő és mozgó lényt. Akik elég vakmerőek voltak házaikat elhagyni, azok a felismerhetetlenségig összehúzódva mentek, jobban mondva menesztettek, amerre nem akartak. Bármennyire szidjuk is az időt, mégiscsak jobban ért az restanciáinak lerovásához, mint mi.” – olvasható a Veszprém március 11-i számában.

Egy évvel később, 1878. március 7-én déli 12 óra után mintegy tíz percig tartó jégeső volt. – olvasható a Veszprém március 10-én megjelent tudósításában. "Az időjósok, kik megjegyzendő, felette sokszor szoktak csalódni, ebből korai tavaszt jövendölnek. Múlt pénteken, március 8-án, pénteken d. u. 1 órakor pedig mindenféle időnk volt rövid néhány perc alatt. Először a legszebb napos idő, később gyönyörű szép szivárvány volt látható a Bakony előtt, utána nyomban orkánszerű szélvihar dara- és jégesővel, közben villámlás és mennydörgés, ezután hó és eső."

1881. március 9-én a Séd áradásáról olvashatunk tudósítást. „A múlt napokban oly sűrűn és sokáig esett hó tegnap, a legforróbb napsugarak behatása alatt úgy megolvadott, - hogy a „Sét” vize városunkban annyira megáradt, miszerint az egész várost rettegésbe hozta. A kis, de rakoncátlan folyócska tegnap d. u. 1 órakor kezdett áradni és már 4 órakor a mentében lévő kertek- és házakat elönté. – Legtöbbet szenvedtek a Frick-, Müller- és Csákvári-féle malmok, melyeket az árvíz a szó teljes értelmében elöntött és behatott a szobákba, úgy a Stein-féle házat rongálta meg, melynek minden részét a ház területének 3–4 lábnyi víz borította, beszorítván a lakosokat a szobába – lehetetlenné tevé a kijuthatást. Többé-kevésbé azonban minden a folyó mentén levő ház megrongáltatott, kiknek tulajdonosai csaknem mind szegény emberek. A víz 7 órán át folyton áradt míg végre esti 8 óra tájon a lakosok örömére lassan bár, de észrevehetőleg folyton apadt úgy, hogy e lap zártakor a veszély megszűntnek mondható.”

Március elseje nem csak a tavasz kezdete, de fontos nap a veszprémi meteorológiai megfigyelések történetében. 1860. március 1-én indult meg városunkban a szervezett meteorológiai megfigyelés és tart azóta is rövidebb, hosszabb megszakításokkal. Németh Ferenc evangélikus tanító volt az első észlelő, aki ezt a tevékenységét nagy precizitással és odaadással végezte 1864 augusztusáig, Szombathelyre költözéséig, ahol 1864 decemberében egy új észlelési sort indított meg. Tevékenységéről egy későbbi időpontban részletesen megemlékezünk.

Kovács Győző
további cikkek
'Hullott a hópehely anélkül, hogy csak egy gyenge szellő is megzavarta volna esésében' Amiről az időjárás mesél 'Hullott a hópehely anélkül, hogy csak egy gyenge szellő is megzavarta volna esésében' Máig őrzik a régi korok nagy havazásait a fellelhető tudósítások, amelyekből Kovács Győző, helytörténeti kutató, meteorológus szemzgetett. 2024. december 26. 20:40 Közeledik karácsony havának legboszorkányosabb napja Amiről az időjárás mesél Közeledik karácsony havának legboszorkányosabb napja András zárja a hegedűszót! – hallatszott november végén a hajdani intelem, ami azt jelentette, hogy az adventi időszak áhítatos csendjét nem illett a zenés-zajos táncmulatságokkal megzavarni. Így azután az Andrások és az őket köszöntő bálozók a jeles nap végső órájában véget is vetettek a vigalmaknak, a hazatérő lányok pedig – férjjósló praktikák révén – megálmodták, ki lesz majd a jövendőbelijük. A téli évnegyedet kezdő névünnep – az egyházi naptárban – a Krisztus után 43-ban vértanúhalált szenvedett Szent András apostol emlékét őrzi, akit, mint hittérítőt a peloponnészoszi Patraszban feszítettek a pogányok az X formájú, róla elnevezett András-keresztre. 2024. december 7. 22:31 Fákat vetkőztető, mogorva november Amiről az időjárás mesél Fákat vetkőztető, mogorva november Hervad már ligetünk, s díszei hullanak. Tarlott bokrai közt sárga levél zörög… - juttatja eszünkbe Berzsenyi Dániel örökbecsű sorait „A közelítő tél” című költeményéből a fákat vetkőztető, mogorva november. Amely persze, ha eleinte a „halottak hetében” meg is rendít bennünket, ilyenkor már a fedél alá kényszerülő hétköznapjaink színtere, és hát a gondjainkat is feledtető, jeles névnapok, derűs alkalmak sora. A Károlyok és Imrék névünnepe után 11-én Mártont köszöntöttük. 2024. november 24. 12:03 'Közel a tél, tudd meg ember, kórót zörget a november!' Amiről az időjárás mesél 'Közel a tél, tudd meg ember, kórót zörget a november!' „Közel a tél, tudd meg ember, kórót zörget a november!" – figyelmeztet bennünket a régi rímes naptárversike a ködös, borzongatós Őszutó havára. A régi római naptár kilencedik hónapja november, ebből származik a hónap neve is. Régi magyar elnevezés szerint Szent András hava, csillagászati megnevezése pedig a Nyilas hava. Az őszi hónapok közül általában november a legködösebb, a legcsapadékosabb. A hónap első felében a szántóföldekről betakarítják az utolsó terményeket, és a hónap második fele már a báloké szokott lenni. Az első hó is novemberben szokott leesni, és a falun élő, gazdálkodással foglalkozó emberek ez idő tájt csak a ház körüli munkákkal foglalatoskodtak. 2024. november 1. 20:37

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.