Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A mentális egészségünkre is rossz hatással van a hőség

2024. június 25. 15:20
Évről évre magasabb hőmérsékleteket mérünk a legforróbb nyári napokon, a hőség pedig nemcsak a testünket kezdi ki, hanem a mentális egészségünkre is negatív hatással van.

Mindenki ismeri a nyári hőhullámok okozta egészségügyi kockázatokat: a hőguta, a kiszáradás, a magas UV-sugárzás mind olyan rizikót jelentenek, amelyek ellen védekeznünk kell, ha nem akarjuk, hogy a testünk megszenvedje a körülményeket. 

A hőhullámok azonban a mentális egészségünkre is rossz hatással vannak, és különösen azokra jelentenek nagyobb veszélyt, akik eleve küzdenek valamilyen problémával. A szélsőséges időjárási körülmények stresszt okoznak a szervezetnek, ami szorongáshoz, memóriazavarokhoz, figyelmetlenséghez, a reakcióidő elnyúlásához vezethet – ennek például a közlekedésben végzetes következményei is lehetnek. 

Ez a stressz felerősítheti a depressziót, az agressziót – az Imperial College London kutatói egyértelmű összefüggést találtak a szélsőséges külső hőmérséklet és az öngyilkosságok, családon belül elkövetett erőszak, illetve az egészségügyi ellátórendszerbe mentális nehézségek miatt felvett betegek számának növekedése között. 

Illusztráció: amirgraphy on UnsplashIllusztráció: amirgraphy on Unsplash

A leginkább veszélyeztetettek a demenciában szenvedők, akik nagyobb arányban szorulnak kórházi kezelésre vagy halnak meg hőhullámok idején; és azok, akik olyan gyógyszereket szednek (például bizonyos antidepresszánsokat), amik hatással vannak a testhőmérsékletre vagy vízhajtó hatásúak. A Kaliforniai Egyetem (UCLA) összeállítása szerint bizonyos gyógyszerek hatékonysága romlik melegebb környezetben, ami felerősítheti az általuk kezelt tüneteket. 

Az UCLA szakemberei azt tanácsolják, hogy figyeljünk oda a fokozott folyadékbevitelre, tartózkodjunk hűvösebb helyeken, valamint fokozottan ügyeljünk az egészséges életmódra (kiegyensúlyozott táplálkozás, testmozgás, minőségi alvás), itt is igaz ugyanis a mondás: ép testben ép lélek, ha fizikailag karbantartjuk magunkat, akkor a mentális kihívásokkal is könnyebben küzdhetünk meg. Emellett a stresszkezelő technikák alkalmazása (meditáció, mindfulness, jóga), és az aktív emberi kapcsolatok is segítenek levenni a plusz terhet a vállunkról. 

Közben pedig figyeljünk oda azokra a családtagokra, barátokra, ismerősökre, akiket különösen érzékenyen érinthet a hőség!

Ha krízisben van, hívja a lelki elsősegély szolgálat 24 órában ingyenesen tárcsázható telefonszámát: 116-123 !

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
A coaching szerepe az önálló fejlődésben – interjú Császi Mariannával A coaching szerepe az önálló fejlődésben – interjú Császi Mariannával A személyes és szakmai fejlődés iránti vágy mindenki életében jelen van, ám gyakran kihívást jelent a célok meghatározása és elérése. A mai dinamikus világban gyorsan amortizálódnak az ismeretek, a korábban elsajátított viselkedési formák nem működnek, egyetlen megoldás az élethosszig tartó tanulás. Ezt a folyamatot támogatja a coaching, ami egy eszköz a fejlődéshez, egy segítő beszélgetés, amely teret ad az ügyfélnek, hogy elgondolkodjon, mit szeretne változtatni az életében, hogy kitűzze a céljait, mérlegelje a lehetőségeit, megtervezze, hogyan tudja azt megvalósítani.  2024. december 9. 14:20 Mit üzen az életed? – megjelent Buda László új könyve; interjú pszichológia Mit üzen az életed? – megjelent Buda László új könyve; interjú Dr. Buda László orvos, pszichiáter, pszichoterapeuta. Vezetett egyetemi tanszéket, saját módszereket fejlesztett ki, mára a SzomatoDráma és az Ultrarövid Terápia óriási sikerrel működik. A Mit üzen a tested?, valamint a Mit üzen a lelked? nagysikerű könyvek után immár a trilógia harmadik része, a Mit üzen az életed? című kötet is megjelent. Ebben olyan módszerekkel, történetekkel, konkrét példákkal látja el az olvasókat, amelyeket megértve és elsajátítva lehetőségünk nyílik egy tudatosabb életre. Ezekről beszélgettünk a pszichiáterrel. 2024. november 27. 9:47 A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.