Mindenki ismeri a nyári hőhullámok okozta egészségügyi kockázatokat: a hőguta, a kiszáradás, a magas UV-sugárzás mind olyan rizikót jelentenek, amelyek ellen védekeznünk kell, ha nem akarjuk, hogy a testünk megszenvedje a körülményeket.
A hőhullámok azonban a mentális egészségünkre is rossz hatással vannak, és különösen azokra jelentenek nagyobb veszélyt, akik eleve küzdenek valamilyen problémával. A szélsőséges időjárási körülmények stresszt okoznak a szervezetnek, ami szorongáshoz, memóriazavarokhoz, figyelmetlenséghez, a reakcióidő elnyúlásához vezethet – ennek például a közlekedésben végzetes következményei is lehetnek.
Ez a stressz felerősítheti a depressziót, az agressziót – az Imperial College London kutatói egyértelmű összefüggést találtak a szélsőséges külső hőmérséklet és az öngyilkosságok, családon belül elkövetett erőszak, illetve az egészségügyi ellátórendszerbe mentális nehézségek miatt felvett betegek számának növekedése között.
A leginkább veszélyeztetettek a demenciában szenvedők, akik nagyobb arányban szorulnak kórházi kezelésre vagy halnak meg hőhullámok idején; és azok, akik olyan gyógyszereket szednek (például bizonyos antidepresszánsokat), amik hatással vannak a testhőmérsékletre vagy vízhajtó hatásúak. A Kaliforniai Egyetem (UCLA) összeállítása szerint bizonyos gyógyszerek hatékonysága romlik melegebb környezetben, ami felerősítheti az általuk kezelt tüneteket.
Az UCLA szakemberei azt tanácsolják, hogy figyeljünk oda a fokozott folyadékbevitelre, tartózkodjunk hűvösebb helyeken, valamint fokozottan ügyeljünk az egészséges életmódra (kiegyensúlyozott táplálkozás, testmozgás, minőségi alvás), itt is igaz ugyanis a mondás: ép testben ép lélek, ha fizikailag karbantartjuk magunkat, akkor a mentális kihívásokkal is könnyebben küzdhetünk meg. Emellett a stresszkezelő technikák alkalmazása (meditáció, mindfulness, jóga), és az aktív emberi kapcsolatok is segítenek levenni a plusz terhet a vállunkról.
Közben pedig figyeljünk oda azokra a családtagokra, barátokra, ismerősökre, akiket különösen érzékenyen érinthet a hőség!
Ha krízisben van, hívja a lelki elsősegély szolgálat 24 órában ingyenesen tárcsázható telefonszámát: 116-123 !