Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 1. Marianna
Veszprém
10°C
2024. november 1. Marianna
Veszprém
10°C

'Közel a tél, tudd meg ember, kórót zörget a november!'

ma 20:37
„Közel a tél, tudd meg ember, kórót zörget a november!" – figyelmeztet bennünket a régi rímes naptárversike a ködös, borzongatós Őszutó havára. A régi római naptár kilencedik hónapja november, ebből származik a hónap neve is. Régi magyar elnevezés szerint Szent András hava, csillagászati megnevezése pedig a Nyilas hava. Az őszi hónapok közül általában november a legködösebb, a legcsapadékosabb. A hónap első felében a szántóföldekről betakarítják az utolsó terményeket, és a hónap második fele már a báloké szokott lenni. Az első hó is novemberben szokott leesni, és a falun élő, gazdálkodással foglalkozó emberek ez idő tájt csak a ház körüli munkákkal foglalatoskodtak.

A hónap első napja mindenszentek ünnepe. A néphit szerint ilyenkor hazalátogatnak a halottak, ezért e nap estéjére megtisztítják és feldíszítik a sírokat. Régen sok helyütt számukra is terítettek: kenyeret, sót és vizet tettek az asztalra. Mindenszentek estéjén gyertyát gyújtanak az eltávozottak emlékére. Halottak hetében tilos volt a földeken dolgozni. November 2-a: halottak napja. Ekkor egyes vidékeken mosási tilalom volt érvényben, másutt úgy vélték, ha sok eső esik e napon, sok felnőtt hal meg a következő évben. Egyébként mindenszentek időjárása is „megmutatta” a várható telet, ha ekkor hó esett – jósolták a babonás megfigyelők – az nem olvad el a következő év márciusáig.

Mártírok útja (Örsi út), Alsóvárosi temető. A felvétel 1896-ban készült. (Forrás: Fortepan / Kiss László)Mártírok útja (Örsi út), Alsóvárosi temető. A felvétel 1896-ban készült. (Forrás: Fortepan / Kiss László)

Persze nem minden alkalommal kezdődik a november havazással, ugyanis a régi feljegyzések szerint 1787. november 2-án Veszprémben mennydörgött és villámlott, sűrű zápor kíséretében. Ugyanakkor 1798. november 1-jén szigorú tél köszöntött be, 9-én pedig sok esővel nagy zivatar dúlt, dörgött és villámlott.

1876. november elsejére virradóra a házak tetejét, majd a földnek egyes puhább részeit oly fehér valami lepte el, amit sokan dérnek, mások hónak tartottak – írta a Veszprém. – Nincs kétség benne, hogy hó volt, mivel egyidejűleg a Bakonyban meglehetős nagy hó esett.

1878. november 1-én, pénteken dér nélkül köszöntött be az első hó, mely eső úrfi karján mutatta be magát a világnak, mely a magas látogatásra még nem volt elkészülve és így történt, hogy hó kisasszony szégyenkezve nyomban elolvadt, de szombaton (2-án) este ismét megjött. Egyébként ez év november 2-a ugyancsak nevezetessé tette magát évi időjárásunkban. Egyszerre oly szélvihar keletkezett, mely a legszigorúbb télnek minden elgondolható zivatarát a nyakunkba zúdította. Szél, hó, eső egész erővel dühöngött és a még zölden lombos fákat részint kitörte részint ágaiktól fosztotta meg az azokra nehezedő nagy hó súlya által. Sok mindent kinn talált az időnek ez a furcsa szeszélye, mert az előző szép napok még távolról sem sejtették, hogy egyszerre ily fordulat állhat be. E szerint a kertekben meglehetős nagy a kár – olvasható a korabeli híradásban.

Forrás: Fortepan / Veszprém Megyei Levéltár/KlauszerForrás: Fortepan / Veszprém Megyei Levéltár/Klauszer

1881. november 5-én arról írt a Veszprémi Független Hírlap, hogy Megjött a tél egész zordságával, minden hidegével; esik a hó, tombol a vihar. A téli zord idő beálltával nem hagyhatjuk érintés nélkül azt, hogy mit fog tenni az a sok szegény nyomorék, kik városunkat ellepik.

A gazdasági év zárónapja – Mihály mellett – Márton napja, november 11-e. Szent Mártont a jószágok patrónusaként tisztelték és országszerte lakomákat rendeztek ezen a napon. Az ünnepi eledel általában egy szép, tömött liba volt, mert a néphit szerint: „aki Márton napon libát nem eszik, egész évben éhezik.” A boros-gazdák sem hagyták ki a regulájukból szent Mártont, hiszen azt tartották, hogy „az új bornak szent Márton a bírája”, ugyanis a lúd mellé ekkor került az új bor először az asztalra.

Lakoma után a Márton-lúd csontjából időjóslást végeztek. Ha a mellcsontja hosszú és fehér volt, akkor havas telet vártak, ha rövid és barna, akkor pedig sáros és esős telet. A régiek a Márton napi időből is jósoltak. Azt tartották, ha Márton fehér lovon jön enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható. Egy régi mondás szerint: ha Márton napján, a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál.

Forrás: FortepanForrás: Fortepan

Korabeli feljegyzésekből tudjuk, hogy Márton nem egyszer jött fehér lovon. 1544. november 9-én Kecset Márton veszprémi püspök azt jegyezte fel a naplójába, hogy magas hó volt. Egyébként az első néhány, Veszprém városára vonatkozó időjárási feljegyzéseket is a veszprémi püspök naplójában találjuk; eszerint: 1539. október 24-én magas hó volt; 1542. február 17-én pedig mennydörgött. 1543. március 25-én, húsvét ünnepén magas hó volt; 1544. május 14-én pedig óriási zivatar volt, jégesővel, mely a vetéseket több mérföldnyi kiterjedésben tönkretette. 1546. január 26-án pedig árvíz volt, nagy valószínűséggel a Séd önthette el a part menti területeket.

1868. november 10-én arról írt a Veszprém, hogy: „Időjárásunk határozottan télire fordult. Eső, hó, jég folyton változnak s csak a hideg és a nagy szél állandó, s nem engedi elfeledni, hogy a Bakonyban lakunk.” 1883. november 10-én arról tudósított a Veszprémi Független Hírlap, hogy „időjárásunk kétségbeejtő. Egy hét óta borult, ködös atmoszféra mellett majd szüntelenül esik. Az országutak felázottak, s utcáinkon is tengelyig járnak a kocsik a sárban. Meddig tart még? – teszi fel a kérdést a korabeli tudósító.

Kovács Győző
további cikkek
'Ha októberben fagy és hó van, lágy idő lesz januárban' Amiről az időjárás mesél 'Ha októberben fagy és hó van, lágy idő lesz januárban' „Ha októberben fagy és hó van, lágy idő lesz januárban.” – jövendölték a hajdani megfigyelők. Aminek persze a régi gazdaemberek sem örültek, viszont még inkább igyekeztek megalapozni a következő év gabonatermését. Erre utalt sokfelé a tizennyolcadikához kapcsolódó intelem, hogy tudniillik: Lukács az utolsó magvető.” Huszadikán Vendel az egyéb mezei munkák befejezését sürgette, Orsolya pedig – 21-én – a káposzta betakarításának kezdetét jelölte. Szintén ekkor kezdték a szüretet a Somlón, és ha hideg volt az idő, a szőlőszedők a mezsgyén rakott tűznél melengették elgémberedett ujjaikat, a szőlőtaposók pedig forralt bort kaptak. 2024. október 18. 22:46 'Hideggel ijesztő Mindszent hava, te, mint borzasztod és búsítod szívünket…' Amiről az időjárás mesél 'Hideggel ijesztő Mindszent hava, te, mint borzasztod és búsítod szívünket…' „Hideggel ijesztő Mindszent hava, te, mint borzasztod és búsítod szívünket…” – A legrégebbi kalendáriumok jellemezték így októbert, melynek inkább csak a Skorpió csillagképbe átváltó utolsó harmada szokta meghozni a deres-fagyos hajnalokat. Tulajdonképpen ez, a lombhullást is felgyorsító, késő őszies időszak késztette a hajdani névmagyarítókat, hogy tízedik hónapunkat, az elmúlást is jelképező, november eleji halottas ünnepünkről, Mindenszentekről nevezzék el. 2024. október 2. 14:18 Nyár késeje, ősz hamara Amiről az időjárás mesél Nyár késeje, ősz hamara Nyár késeje, ősz hamara… A költő, Erdélyi József nevezte így szeptember középső harmadát, amely még igen kellemes, verőfényes időszaka az évszakváltásnak. Ugyanakkor egyre több jelét fedezhetjük fel az ősz „hatalomátvételének”: színesednek a lombok, tömegével hagyják itt fészkeiket kedvenc vándormadaraink, erdeink csendjét fel-felveri a szarvasbikák vetélytársriasztó bőgése. A Fecskehajtó Kisasszony-nap utáni hetek még inkább a termények betakarítására és a szántás-vetés előkészületeire összpontosították a gardaemberek figyelmét. 2024. szeptember 25. 22:38 Régmúltban viharok dúltak szeptemberben Amiről az időjárás mesél Régmúltban viharok dúltak szeptemberben A szeptember még nyár és már ősz is – bár hivatalosan az ősz csupán az őszi napéjegyenlőség napjával, szeptember 21-ével köszönt be. A mezőgazdaságban ez a hónap a betakarítás, a szüret, egyúttal pedig a szántás-vetés időszaka. Mint általában, a betakarítás és vetés, nemkülönben pedig a szüret időszakában nagyon sok függ az időjárás alakulásától. Kovács Győző meteorológus és helytörténeti kutató írása. 2024. szeptember 2. 15:47

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.