A vashiány fő tünete a levelek sárgulása, mely kezdetben csak a levélerek közötti területeken látható, később az erek is kisárgulnak, súlyos esetben a levelek széle elhal. A vashiány miatt fellépő klorozis a növények élettani betegsége, amely évente ismétlődve a növények legyengüléséhez, súlyosabb esetben a kipusztulásukhoz vezet. Leggyakrabban relatív vashiányról beszélhetünk, amely azt jelenti, hogy a talajban elegendő vas van, azonban a növény nem tudja azt kellő mennyiségben felvenni.
Vashiány kialakulásának okai:
1) Hosszabb szárazság esetén nincs elegendő talajnedvesség ahhoz, hogy a tápanyagok oldat formájában felvehetőek legyenek a növény számára.
2) A talaj magas mésztartalma. A kalcium és a vas antagonista (ellentétes hatású) elemek, amely azt jelenti, ha az egyikből túl sok van a talajban, az megakadályozza a másik felvehetőségét. Erre tipikus példa a kalcium/vas antagonizmus, azaz a meszes talajban lévő kalcium ionok meggátolják a vasionok felvehetőségét a talajból.
3) A talaj tömörödöttsége, levegőtlensége.
A hiánytünetek észlelésekor a leggyorsabb megoldást a vastartalmú lombtrágyával végzett permetezés jelenti. Ennek előnye, hogy a lombtrágyák az esedékes növényvédelmi munkával egy menetben kijuttathatók, mert a növényvédő szerekkel keverhetők. Tartós megoldást azonban a talaj lazításával, levegőtlenségének megszüntetésével és a talajvizsgálatra alapozott, kiegyensúlyozott tápanyag-utánpótlással érhetünk el.
A szőlőültetvényekben, ebben az időszakban, gyakran találkozhatunk a magnéziumhiány tüneteivel is. Erre fokozottan oda kell figyelni, mert az arra érzékeny fajtáknál (Rajnai rizling, Olasz rizling, Tramini, Sauvignon blanc, Chasselas, Furmint, Ottonel muskotály, Viktória gyöngye, Kékfrankos, Cabernet sauvignon, Blauburger, Cardinal, Hamburgi muskotály) a magnéziumhiány fürtkocsány bénulást okozhat. A magnéziumhiány tünete szőlőlevélen igen jellegzetes, a levél a főerek között sárgul, azonban a főerek mentén széles zöld szegély látható. Piros szőlőfajtáknál ugyanez a levelek jellegzetes piros elszíneződéséhez vezet.
A magnéziumhiány kialakulásának okai:
- a talaj alacsony magnéziumtartalma
- talaj magas mésztartalma (Ca/Mg antagonizmus miatt)
- a talaj vízháztartásának ingadozása
- ammónium-túlsúlyos nitrogéntrágyázás esetén
Szőlőben magnéziumhiány megelőzése érdekében ajánlott a zsendülés időszakában lombtrágyázással keserűsót (magnézium-szulfát) kijuttatni.