Hat év telt el az óta, hogy veszprémi éveinek legszebb fejezeteként Mocsai Lajos KEK győzelmet aratott a csapatával, és most az a kérdés, hogy képes lehet-e az MKB-MVM Veszprém megújult összetételű együttese egy ugyanilyenen bravúrra, ám most már egy osztállyal feljebb, a Bajnokok Ligájában, illetve a magyar szakembert váltó spanyol Carlos Ortega vezényletével.
Mocsai Lajos, a magyar válogatott szövetségi kapitánya, aki öt évig szolgálta Veszprémben az „Építőket”, meg van győződve arról, hogy a május 31-én és június 1-én a 19.500 férőhelyes kölni Lanxess Arénában, a Bajnokok Ligája négyes döntőjében meglepetés is születhet, és ez éppenséggel az MKB-MVM Veszprém „műve” is lehet…
– Mindenekelőtt sok évtizedes tapasztalatomra hagyatkozva azt szögezném le, hogy jobb lett volna, ha nem két, hanem három német csapat kerül be a Bajnokok Ligája négyes döntőjébe, mert ez áttételesen megkönnyebbíthette volna az MKB-MVM Veszprém dolgát. Érzésem szerint az európai kézilabda sport vezérkara aligha engedte volna, hogy a második játéknapon „német a német elleni” csatában dőljön el az első hely sorsa. Könnyen lehet, hogy kedden délben a magyar bajnok párjaként az FC Barcelonát sorsolják ki, és akkor bizony arra is számítani kell, hogy beindul a „bikaerős” spanyol sportdiplomácia hengere, és ez esetben az sem számít majd, hogy a Veszprémet egy spanyol stratéga vitte el a négyes döntőig – hangsúlyozta a Telekom Sporthír Szolgálatnak nyilatkozó Mocsai Lajos, aki nemrégiben töltötte be a hatvanadik életévét.
Mocsai, a német bajnokság jó ismerőjeként nem tartja ugyanannyira meglepőnek a Flensburg-Handewitt négyes döntőbe jutását, mint amekkora szenzációnak számított tavaly a lengyel Kielce „betoppanása” a Final Four négycsapatos elitjébe.
– A Flensburg hosszú évek óta a kézilabda Bundesliga élmezőnyének oszlopos tagja, amolyan örökös harmadik-negyedik helyezettként, amelynek otthonából a Kiel, a Hamburg és a Löwen is többször vesztesként távozott – tette hozzá.
A szövetségi kapitány nagyra értékeli utódja munkáját, amelynek eredményeképpen látványosan átformálódott és hatékonyabbá is vált a veszprémiek védőmunkája.
– A spanyol kézilabda iskola sajátossága az, hogy mindent a szilárd védekezésre építenek, és abból gyorsan előretörve igyekeznek viszonylag egyszerű eszközöket választva megrohamozni az ellenfél kapuját. Hozzá kell tennem, hogy ami az én munkásságom alatt még nem valósulhatott meg, mostanra az MKB-MVM Veszprém minden poszton legalább két klasszissal rendelkezik, éppen úgy, ahogy Európa legjobb csapatai –fogalmazott.
Mocsai szerint a magyar kézilabdasport óriási sikerként könyvelheti el, hogy a Veszprém mellett a Győr női csapata is a Bajnokok Ligája négyes döntőjében csatázhat, ahogy a férfi EHF-ben a Szeged gárdája is.
– Ennek a triplának az egyik különlegessége az, hogy mind a három csapatot spanyol edző irányítja, a másik pedig az, hogy ezek a klubok biztonságos és erős anyagi helyzetüket kihasználva világhírű külföldi játékosokat tudtak leszerződtetni. Ennek meg is van klubszinten az eredménye, de ahogy azt gyakran hangsúlyozni szoktam, vigyázni kell arra, hogy a magyar játékosok ne kerüljenek kisebbségbe és hátrányba, mert máskülönben annak a válogatott csapatok ihatják meg a levét – szögezte le Mocsai Lajos.