Több mint harmincéves barátság köti össze a bakonyi férfi kézilabdacsapat edzőpárosát, Javier Sabaté vezetőedzőt és nemrégiben kinevezett segítőjét, Josep Espar Moyat. A két, egyaránt negyvenes évei elején járó szakember egy általános iskolába járt, majd eltérő időben ugyan, de mindketten a barcelonai egyetemen folytatták tanulmányaikat – tudtuk meg a pszichológia szakon végzett szakembertől, aki sejtelmes mosoly kíséretében elárulta, számtalan közös történet köti össze Sabaté vezetőedzővel. – Együtt sportoltunk, tanultunk, s nőttünk fel. S voltak olyan esztendők is, amikor én a Barcelona felnőtt csapatában, ő pedig a második együttesnél kézizett. Aztán tizenkilenc éves korunkban más irányba sodort minket az élet – elevenítette fel közös történetük első felvonását Espar.
– Rengeteg dolgot tanultam, ami a sporthoz köthető. Azt gondolom, a tudományos ismeretek és a tapasztalat is elengedhetetlen összetevő ahhoz, hogy valakiből jó edző legyen. A tudomány nagyban megkönnyíti az edző mindennapjait, értünk „dolgozik” – húzta alá a tréner, aki egyetemi oktatóként is tevékenykedett korábban.
A gránátvörös-kékek kézilabdacsapata 1996 és 2000 között zsinórban ötször hódította el a Bajnok Ligáját. Az első négy sikerből Josep Espar Moya is kivette a részét, aki rendkívül szerényen emlékszik saját szerepére a történelmi diadalmenetben. – Erős, főként a spanyol válogatottra épülő együttest alkottunk, amelynek tagjai nagyon jól ismerték egymást. Mindenki tudta mire számíthat a másiktól a pályán. Úgy vélem, akkortájt a világ legjobbjai kézilabdáztak Barcelonában, akik rengeteget dolgoztak a sikerekért. Nálam sokkal tehetségesebb és jobb sportolókkal játszottam együtt, akik igazi vezéregyéniségek voltak. Ebben az időben leginkább arra figyeltem, hogy mik azok az akár parányi dolgok, melyekkel a csapatom hasznára lehetek. Azok, amik akár a győzelmekben mérhető különbséget is jelentik. Azt hiszem, Veszprémben is hasonló feladat vár rám. A világ legjobb játékosai játszanak ebben a klubban, nekem pedig az a dolgom, hogy mindenben a szolgálatukra legyek.
Espar univerzális játékos volt, akire több poszton is számíthatott mindenkori edzője. – Jobbkezes vagyok, de karrierem során több poszton is megfordultam. Ha az alakulat érdeke éppen azt kívánta, akkor a jobbszélen is játszottam. Csak az számított, hogy a csapatom hasznára legyek.
A spanyol szakember számára nem ismeretlen új otthona, hiszen az utóbbi három esztendőben rendre megfordult Nagy László kézilabdás nyári táborában, ahol vendégedzőként dolgozott. Jól tudja azt is, hogy mit jelent a bakonyi megyeszékhely lakóinak ez a sportág. – Xavitól tudom, hogy Veszprém olyan város, ahol mindenki él-hal a kézilabdáért, sokan értik is a sportot, s mindenki nekünk szurkol. Az első pillanatban, amikor meghallottam Xavitól ezt a lehetőséget, el akartam fogadni. A családom – amely rendkívül fontos számomra – miatt persze némileg hezitáltam, de ez egy olyan klub és egy olyan lehetőség, amit nem szalaszthattam el. Feleségem, kisfiam és kislányom Gironaban maradtak, így őket sajnos kevesebbet fogom látni.
Espar elmondta: Sabaté mesterrel már kijelölték, hogy mik lesznek a főbb feladatai a magyar bajnokcsapatnál. – A video-elemzések készítése és a fizikai felkészítés lesz a két fő területem, amelyeken egyébként korábban is dolgoztam már. De természetesen Xavi és az egész gárda rendelkezésére állok bármilyen kérdésben. Legjobb tudásom szerint szeretném segíteni a Veszprémet. Arra készülök, hogy minden egyes nap keményen dolgozzunk. A munkára koncentrálok, azt szeretném, ha minden játékost olyan állapotban tartanánk, hogy bármikor segíteni tudjon, ha pályára lép.
S hogy mit gondol a négyszeres BL-győztes az MVM idei esélyeiről az első számú európai kupasorozatban? – Véleményem szerint ez a csapat bármit elérhet. Minden meccset szeretnénk megnyerni. Öt-hat olyan csapat van most a világon melynek játékosállománya elég erős ahhoz, hogy megnyerje a Bajnokok Ligáját. A Veszprém is ebbe a táborba tartozik, de a harc nyílt, mindenki a BL-serleget szeretné elhódítani.