Már januárban meghoztam a döntést, hogy visszavonulok, s átadom a helyemet a fiataloknak. A térdsérülésem miatt pedig mostanra az is biztossá vált, hogy tétmeccsen már nem léphetek pályára
– kezdte a beszélgetést a Balatonfüredi KSE 43 esztendős hálóőre, Fazekas Nándor, aki 1994 és 2014 között – egyévi dunaújvárosi kölcsönszerepléssel és ötévi németországi légióskodással megszakítva – kereken húsz esztendőt töltött Veszprémben.
A mai napig imádok kézilabdázni. Mindig fantasztikus érzéssel tölt el, ha beállhatok a kapuba. Akkor is, amikor „csak” a fiaimmal játszom otthon a kertben. Már most hiányzik a játék. Tudtam azonban, hogy egyszer eljön ez a pillanat is, amikor ki kell mondani, hogy vége. Mostantól szeretném átadni a tudásomat a fiataloknak, de magam is edzeni fogok, mert lételemem a mozgás
– tette hozzá a Veszprém együttesével tizenegyszeres magyar bajnok, kilencszeres Magyar Kupa-győztes, BL-ezüstérmes kapus, aki rövid katari és németországi légióskodást követően 2015-ben igazolt Balatonfüredre, ahol három Magyar Kupa-bronzéremmel gazdagította páratlan éremkollekcióját. Idén januárban aztán súlyos térdsérülést szenvedett, azóta pedig nem is lépett pályára a BKSE együttesében.
Már korábban is bajlódtam a térdemmel. A januári alapozás során aztán egy rossz spárgamozdulatnál elszakadt az elülső keresztszalagom. Három héttel ezelőtt meg is műtöttek. Úgy érzem, hogy jó ütemben gyógyulok, járni is rendesen tudok már. Noha nem sietettek semmit, a rám jellemző módon küzdök, harcolok minden nap, hogy minél előbb visszatérhessek a normál napirendemhez. Mint mindig, most is hajt a vérem, teljes erőbedobással végzem a rehabilitációs munkát
– fogalmazott Fazekas, aki a jövőjével kapcsolatban csak annyit árult el, hogy szeretne a sportág közelében maradni.
Hozzátette: sérülése jellege miatt akkor sem láthattunk volna már tétmeccsen, ha nem üti fel a fejét a világméretű koronavírus-járvány, s nem függesztik fel mások mellett a kézilabda-bajnokság küzdelmeit is.
Hat-nyolc hónapig is eltarthat a felépülés egy ilyen sérülést követően. Hozzáteszem, hogy elvileg, mert az orvosok mindig rácsodálkoznak arra, hogy az átlagosnál mennyivel gyorsabban regenerálódik a szervezetem, amiben az akaraterőm is szerepet játszik. Ám mindezeket figyelembe véve is kijelenthető, hogy már nem lesz több tétmeccsem. Szerettem volna közönség előtt búcsúzni a játéktól, de nem tehetek mást, el kell fogadnom a helyzetemet.
Pedig Fazekas Nándor legnagyobb fia, Fazekas Gergő már ott kopogtat az NB I kapujában. Csapata, a Veszprémi KKFT ugyanis hat ponttal vezeti a másodosztály tabelláját, s ha be tudják fejezni a bajnokság küzdelmeit, kivívhatja az élvonalbeli tagságot. Kevésen múlt tehát, hogy apa és fia egymás ellen lépjen pályára, ami nem csak sportágtörténeti, hanem sporttörténeti kuriózum lett volna.
A ligakupában már korábban is esély nyílt, hogy összekerüljön a Füred és a Veszprémi KKFT. Igaz, akkoriban óriási különbség volt a két gárda között, de eljátszottam a gondolattal, hogy mi lenne, ha az egyenes kiesés szakaszban egymás ellen játszana a két gárda, s időn túli hétméteres döntene, amikor is a fiammal néznék farkasszemet. Nos arra jutottam, hogy nem hiányzik ez a helyzet az életemből. Ha kivédem, „összetöröm” a fiam lelkét, ha belövi, azt is gondolhatják, hogy szándékosan engedtem be. A legjobb az lett volna, ha egy csapatban játszunk.
Fazekas Gergő tehetségét az is bizonyítja, hogy a közelmúltban 2019 legjobb serdülőkorú játékosának választotta a Magyar Kézilabda Szövetség. Tizenhat évesen már az ifiválogatottban szerepel, s meghatározó tagja a már említett VKKFT felnőtt együttesének.
„Geri” eszméletlen sokat fejlődött az elmúlt években, jóval előrébb tart a saját korosztályánál, de még rengeteg munka vár rá. Próbálok neki kapaszkodót nyújtani, átadni a tapasztalataimat, de semmit sem szeretnék ráerőltetni. Olyan is előfordul, hogy kifejezetten ő kéri a véleményemet. Szerencsére nagyon értelmes gyerek, aki nagyon komolyan veszi a sportágat.
De nem csak Gergő, hanem a tizennégy éves Máté, s a tízesztendős Áron Nándor is kézilabdázik. Utóbbi ráadásul – édesapja nyomdokai lépve – a kapusposztot választotta magának.
Nagyon büszke vagyok rájuk. Noha egyikük esetében sem erőltettük, mégis mindhárman a kézilabdát választották. Áront eleinte nem érdekelte annyira a sportág, mint a két bátyját, de aztán őt is egyre jobban elragadta a hév. Saját magától döntött úgy, hogy kapus lesz, s remekül is érzi magát a gólvonal előtt. Igaz, nem én vagyok a példaképe, hanem a spanyol Perez de Vargas
– jegyezte meg mosolyogva Nándor, akit végezetül azt kértük, hogy vonja meg az elmúlt több mint két évtized mérlegét.
Folyamatosan járnak a fejemben a gondolatok, de leginkább a pozitív érzések törnek elő belőlem. Voltak negatívumok is, de azokból is mindig tanultam. Nem tudok kiemelni egyetlen időszakot sem. A dunaújvárosi évemtől a veszprémi sikereken és a németországi légióskodáson keresztül egészen a balatonfüredi időszakig mindenhol nagyon sok örömöt adott a játék. Nem is beszélve válogatottról, ahol csodálatos pillanatokat élhettem át. A napokban sok egykori csapattársam keresett, s mindegyikük azt mondta, hogy örüljek ennek a csodálatos pályafutásnak. Én pedig pontosan így érzek most…
Fazekas Nándor kiemelkedő eredményei klubszinten:
Bajnokok Ligája-döntős a Veszprémmel (2002)
EHF Kupa-győztes a Gummersbachhal (2009)
Európai Szuperkupa-döntős a Veszprémmel (2002)
Tizenegyszeres magyar bajnok a Veszprémmel (1997, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014)
Kilencszeres Magyar Kupa-győztes a Veszprémmel (1999, 2002, 2003, 2004, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014)
Háromszoros Magyar Kupa bronzérmes a Balatonfüreddel (2016, 2018, 2019)
Német kupa ezüstérmes a Gummersbachhal (2009)
Ázsiai Bajnokok Ligája-győztes a katari el-Dzsaissal (2014)
Eredményei a válogatottban:
Olimpiai negyedik helyezett (2004, 2012)
Világbajnokság: 11. (1999), 6. (2003), 9. (2007), 6. (2009), 7. (2011, 2017)
Európa-bajnokság: 9. (2004), 13. (2006), 8. (2008), 14. (2010), 8. (2012)
Ifjúsági Eb: 8. (1994)
Válogatottbeli szerepléseinek száma: 237 (1998–2017)