Én személy szerint abszolút támogatom ezt a táplálkozási irányvonalat, mint dietetikus, vagy csak, mint egy ember, aki tenni akar a bolygójáért, ahol él, ahol a gyerekei élnek és majd azt unokái fognak élni. Na de nézzük, mit mond a tudomány, jó-e a növényi étrend a szervezetünk számára?
Lehetséges előnyök:
- Jótékony hatással van a szívünk egészségére, mivel a sok zöldség fogyasztás miatt a magas rosttartalom csökkentheti az LDL koleszterin szintünket.
- Csökkenti az esélyét a szívinfarktus-, a stroke-, és a magas vérnyomás kialakulásának.
- Csökkentheti az előfordulását bizonyos daganatos megbetegedéseknek.
- A 2. típusú cukorbetegség kialakulásában is preventívnek mondható a vegetáriánus, vegán étrend.
Lehetséges hátrányok:
- A nem megfelelő fehérjebevitel lehet egy káros hatás, viszont amennyiben az étrend körültekintően megtervezett, ez könnyen elkerülhető.
- B12- vitaminhiány alakulhat ki, ezt mindenképpen kiegészítéssel kell pótolni.
- Ritkán, de kialakulhat vashiány.
- Vegánként alacsony lehet a kalciumbevitel, így elővigyázatosságból megfontolandó a kalcium pótlása.
- A vegetáriánus, vegán étrend az omega 3 zsírsavak közül kevés EPA-t (eiokazapentaénsav) és DHA-t (dekozahexaénsav) tartalmaz.
Ezek az egészségre gyakorolt hatások a vegetáriánus táplálkozás különböző válfajai között eltérhetnek, de összességében úgy gondolom, hogy a vegetáriánus, vegán táplálkozás egészséges, és sokkal több jótékony hatása van, mint hátránya. Ráadásul ezek egytől egyig elkerülhetők, amennyiben körültekintően van megtervezve az étrend. Úgy gondolom, mindenkinek megérne egy próbát, hogy legalább egy hónapig kipróbálja milyen vegetáriánusnak vagy vegánnak lenni és közben figyelni a szervezet reakcióját.
Csík Orsolya, dietetikus
Fotó: Unsplash
A cikk a portálunkat is kiadó Bakony-Balaton Média Kft. másik lapjában, az Ecoport magazinban jelent meg 2020 decemberében.