Augusztus 14-től sorozatban öt felkészülési mérkőzéssel igyekszik formába lendülni az átalakult Telekom Veszprém kézilabdacsapata a szeptemberi bajnoki rajtra és a BL összecsapásokra, amelyek közül az első a francia PSG elleni csoportrangadó lesz. Az előző szezon végén kudarcot valló „Építők” Kentin Mahé személyében újdonsült olimpiai bajnokkal büszkélkedhet, ennél is fontosabb, hogy az Ilics-Gulyás edzőpáros irányításával a veszprémi klubnál a „magyar vonal” erősítése is elsődleges szempont.
Jól tudta Momir Ilics, a Telekom Veszprém szakmai stábjának tagja, hogy mire vállalkozik, amikor hároméves szerződést írt alá, és a menesztett David Davis helyébe lépve átvette a bajnoki címéről lemondani kényszerülő, a Bajnokok Ligájában pedig már a negyeddöntőben két vállra fektetett „Építők” kézilabda csapatának az irányítását.
„Momo” a visszavonulása után két évig a klub utánpótlás akadémiájának edzőjeként kóstolt bele abba, hogy a rivaldafényből kilépve milyen is a másik oldalon lenni, nem kapni az utasításokat, hanem adni, mindezt abban a reményben, hogy a még nagyobb kihívásra nem kell túl sokáig várnia. Miután Davis leváltása merőben új helyzetet teremtett, és gyors döntésre késztette a klubot, július másodikán az egykori közönségkedvenc Ilicsre bízták az irányítást, amelyhez segítőt is kapott: a hozzá hasonlóan klublegenda Gulyás Pétert.
Veszprém a második otthona
Kilenc évvel Mocsai Lajos távozása után tehát újra magyar edzők dolga és felelőssége a Telekom Veszprém jelenleg 19 tagú játékoskeretének felkészítése a hazai és az idegenben lejátszandó mérkőzésekre. A 39 esztendős Ilics kétszeres BL-győztesként, 156-szoros szerb válogatottként érkezett 2013-ben Németországból Veszprémbe, ahol immár az ötödik éve szerb-magyar kettős állampolgárként él a családjával együtt. Ezért sincs kifogása az ellen, hogy most az Építők magyar vezetőedzőjének titulálják.
Szeretem Magyarországot, nekem és a családomnak is Veszprém a második otthona, ahol játékosként megbecsültek, edzőként pedig életpályát teremtettek a számomra. Nagy lehetőség kínálkozik előttem és jóbarátom Gulyás Péter előtt, aminél csak a ránk háruló felelősség nagyobb. Ha majd nem megy jól a csapatnak, remélem, ez csak nagyritkán fordul elő, minden szem ránk fog szegeződni, és nem a játékosoknak, hanem nekünk kell magyarázatot adni a jó teljesítmény elmaradására
– nyilatkozta az SzPress Hírszolgálatnak Momir Ilics, aki már játékosként is várta azt a napot, amikor edzőként is megcsillogtathatja a kézilabdatudományát. Most a mentalitását és az ambícióit szeretné átültetni a játékosaiba.
Nem életbiztosítás Veszprémben vezetőedzőnek lenni
Az elmúlt hat esztendőben négy külföldi edző sem dicsőséges hadvezérként távozott Veszprémből. Carlos Ortega három évig szolgált a magyar bajnokcsapatnál, a helyébe lépő kollégája, az árulónak is nevezett Xavier Sabaté már csak kettőt, annyit se a svéd Ljubomir Vranjes, utódjuk, a spanyol David Davis viszont munkálkodásának a harmadik esztendejében „húzta ki a gyufát”.
Nekem mind a négyen az edzőim voltak, így nem vagyok abban a helyzetben, hogy pálcát törjek felettük, vagy a hibáikat soroljam. Mindannyian jó edzők, a kisujjukban a szakma, nem egy és nem is két oka volt annak, hogy távozniuk kellett, de most semmi jó nem származna abból, ha valaki is ezek boncolgatásába kezdene. A Telekom Veszprém új stratégia mentén egy nagy projekt megvalósításába kezdett, amelynek csak egyik része volt – nem a legkisebb, de nem is a legnagyobb – a mi kettőnk kinevezése
– folytatta két Bajnokok Ligája évad gólkirálya, aki előtt most jó példaként lebeghet a vele egyidős cseh Filip Jicha sikeres premierje, aki a szakmát izlandi tanítómestere, Alfred Gislason mellett kitanulva első nekifutásra nyert BL-t a THW Kiel csapatával.
Hat légiós távozott
Ilics és Gulyás repülőrajttal úgy iramodik neki az új idények, hogy a korábbi keret nagyságai közül Székely Márton, a dán Markussen, a norvég Tönnesen, a montenegrói Borozan, a brazil Moraes és az orosz Siskarjov már más csapatnál keresi a kenyerét. Az új játékoskeretben hét magyar is helyet kapott, köztük új erősségként a válogatott Sipos Adrián, aki eddig Tatabányán szolgált. Mérföldköves esemény a klub történetében, hogy ezúttal egyetlen külföldi játékosnak sem kínáltak szerződést.
Idegenlégiósokra mindig is szükség volt, mert az ő tudásuk hozzáadott értéket jelentett és jelent ma is. A magyar játékosok számának növelése már sokszor szerepelt a klub tervei között, csak a megvalósítás maradt el. Most azon vagyunk, hogy azok a hazai tehetségek, akik kellő odaadással végzik a munkájukat, egyre több lehetőséget kapjanak a mérkőzéseken, így fejlődjenek, és akkor hamarosan szembetűnő változás következhet be a csapatban, amely jelenleg tíz nemzet kultúráját egyesíti
– zárta a vezetőedző Momir Ilics.