Csütörtök délután tartották a Szakipark – Veszprémi Iparos Park ünnepélyes átadóját a Házgyári úton, ahol hosszú évek előkészítő munkája után, viszont az alapkőletételtől számítva alig egy év alatt felépült az ipari csarnok, valamint a hozzá kapcsolódó konferenciaközpont szálláshelyekkel kiegészülve, valamint megérkeztek a gépek is, amelyek így együtt nem csak a szakképzést emelik egy szinttel magasabbra a térségben, hanem a teljes CNC-iparágnak számos új lehetőséget nyitnak ki.
A beruházás ötlete évekkel ezelőtt fogalmazódott meg a helyi vállalkozásoknál, akik azzal keresték meg a térség országgyűlési képviselőjét, Ovádi Pétert, valamint Porga Gyula polgármestert, hogy egy modern, a 21. század követelményeinek és technológiájának megfelelő új csarnok felépítésével segítsék a szakképzett munkaerő kinevelését a CNC-technológia területén.
A Szakipark története tehát ezzel az igénnyel kezdődött, ami nagyon hamar értő fülekre talált, hiszen a projekt koncepciója bekerült a Modern Városok Program által támogatott fejlesztések közé. (Ezek azok a beruházások, amelyekről még Orbán Viktor miniszterelnök és Porga Gyula polgármester állapodtak meg közösen 2016-ban, finanszírozásuk pedig teljes egészében állami pénzből történik.)
A teljes beruházás egy nagy összefogásnak az eredménye, nem véletlenül hangsúlyozta ezt többször is Ovádi Péter a csütörtöki megnyitóünnepségen, hiszen az érintett helyi cégek, az önkormányzat, valamint a Veszprémi Szakképzési Centrum mellett a VKSZ Zrt, az iparkamara és a Pannon Egyetem is részt vett a kidolgozásában.
A kezdeti alapötlet így bővült folyamatosan további elemekkel, végül egy gigaberuházássá nőtte ki magát.
Egy teljesen új képző központot építettek meg a Házgyári út 1. sz. alatt, valamint ugyanitt egy már meglévő csarnok átalakítása valósult meg. Míg a K csarnokban, a közel ezer négyzetméteres hangárban tíz modern gép, professzionális mérőszoba és 3 oktatóterem várja a diákokat, addig a C jelű épületben eltérő méretű raktárak, kollégium, és egy száz fő befogadására is alkalmas konferenciaterem is helyet kapott. Az épületek energiaellátása megújuló energiaforrással valósult meg. Ez a több lábon álló projekt a környezettudatosság és fenntarthatóság jegyében született meg, így energiaellátása önellátó rendszerben, napelem technológiával kerül felhasználásra. A Szakiparkban a legmodernebb környezetben, a robotika rendszerén keresztül tanulhatnak a jelentkezők, biztosítva ezzel a minőségi, igényelt szaktudáshoz szükséges gépparkot.
A Szakipark tehát egyszerre ad lehetőséget a szakképzésben résztvevő diákoknak, hogy a legmodernebb gépeken sajátítsák el ezt a hiánypótló tudást, ezáltal amikor kilépnek a munkaerőpiacra, a cégeknek már nem kell időt és energiát fordítani a betanításukra. Másrészről pedig alkalmas a továbbképzések megszervezésére is, mind elméleti, mind gyakorlati oldalról, ami szintén hatalmas helyzetelőnyt jelent a piacon a veszprémi cégek számára, amikor a szakképzett munkaerő az egyik legnagyobb fegyvertény.
Az egész beruházást Ovádi Péter úgy jellemezte, mint egy tipikus veszprémiesen megálmodott projektet, ami kicsiben indult, de helyi összefogással gigaberuházássá nőtte ki magát.
Mindehhez a magyar kormány 8,82 milliárd forinttal járult hozzá a Modern Városok Programon keresztül, amiből nem csak az épületeket alakították ki, hanem a legmodernebb CNC gépekkel is felszerelték őket. Olyan eszközökkel, amelyek sehol máshol az országban nem elérhetőek a képzésekben, ezzel is egyedülálló a veszprémi projekt.
A beruházás keretein belül a gépi- és CNC forgácsoló, CNC programozó, valamint szerszám- és készülékgyártó szakmát választó diákok számára lehetőség nyílik egy országosan is egyedülálló képzőközpontban elsajátítani a mai kor elvárásainak megfelelő szakmai ismereteket oly módon, hogy képzésükben vállalati szakemberek is részt vesznek. A tanműhelyi eszközparkon túl a partnercégeknél alkalmazott gépeket és tudásanyagot is megismerhetik tanulók, a robottechnika megjelenésével.
Porga Gyula a helyi ipar sajátosságairól úgy fogalmazott beszédében, Veszprémben a vállalatok már 21. századi modernitás szerint működnek, viszont a szakképzés sokáig így is a 20. században ragadt, kiváltképp az infrastrukturális feltételek szempontjából. A Szakipark projekt erre is kiválóan reagált, a teljes projekt pedig attól lesz biztonságosan fenntartható, hogy valós piaci igényekre adott választ. A polgármester előrevetítette, hogy valószínűleg ragadós lesz a veszprémi példa szerte az országban, viszont a bakonyi megyeszékhely így is óriási helyzeti előnybe került azáltal, hogy úttörőként vágott bele a projektbe és azt összefogással sikeresen meg is valósította.
A Szakipark - Veszprémi Iparos Park projektnek egy másik eleme a VSZC Jendrassik-Venesz Technikumban valósult meg. Az iskola egy új oktatási épülettel bővült, amelyben egy új szárazanyag raktár került kialakításra, továbbá a meglévő tanműhely bővítése és felújítása is megtörtént. A tanműhely eszközparkja is fejlesztésre került.
Korábban mi is több cikkben foglalkoztunk a gigaberuházással, amelyeket az alábbiakban összegyűjtöttünk, hogy olvasóink még közelebbről megismerjék, miért is jelentős ennyire ez a fejlesztés Veszprémnek.