„Trabanton szállni élvezet” – gondolhatta az egykori veszprémi klubvezető, Hajnal Csaba, amikor az akkor még Tapolcán pallérozódó Zsigmond Györggyel gyorsabban szerződést kötött, mint a képzelet.
Egy váratlan lehetőségnek köszönhetően szülővárosomból, Miskolcról igazolhattam át csapattársammal, Vaskó Péterrel Tapolcára. Már az első évben sikerült ezüstérmet szereznünk a másodosztályban, ami egyenes utat jelentett volna az élvonalba, de éppen akkoriban döntött úgy a szövetség, hogy az I. osztályú csapatok betonon már nem űzhetik a kézilabdát
– emlékezett vissza a megkeresésünkre Zsigmond György, majd hozzátette, máig sem feledte a pillanatot, amikor Hajnal Csaba felkereste őt.
Trabanttal érkezett, igazi úr volt. Nagyon fiatal voltam még, emlékszem, az izgalom és félelem egyaránt átjárt. A rutinos csapattársaim viszont az első perctől kezdve bátorítottak, így egy pillanatig sem volt kérdéses, hogy elfogadom az ajánlatát. Ennyi év távlatából már tudom, hogy életem egyik legjobb döntését hoztam meg
– mutatott rá a kézilabdázó, akit 1994-ben az év játékosának is megválasztottak.
Zsigmond György 1989-től 1999-ig és 2001-től 2004-ig erősítette a veszprémi kézilabdacsapatot: 485 mérkőzésen 1191 gólt szerzett. A bakonyiakkal tizenegyszeres bajnok, tizenkétszeres Magyar Kupa-győztes, KEK-győztes és Bajnokok Ligája-döntős lett. Mezszámát a klub 2018 szeptemberében örökre visszavonultatta.
Mindig is hálás leszek mind a városnak, mind a csapatnak. Itt nőttem fel, itt váltam azzá, aki ma vagyok. Különleges közösségünk volt: egytől egyig mindannyian éheztünk a sikerre, mindig nyerni akartunk. Rengeteget ünnepeltünk együtt, sorban születtek meg a gyermekeink. Csodás időszak volt, de elrepült felettünk az idő.
Zsigmond a két veszprémi időszaka között a Metkovic együttesével horvát bajnok, kupagyőztes és EHF-győztes lett. Az aktív pályafutását befejezően edzői szerepeket is vállalt: a Csurgó együttesét például veretlenül jutatta fel az élvonalba, de egykori csapattársa, Éles József klubjával is szerzett bronzérmet a másodosztályban.
A térd- és bokasérülések, a közel tíz műtét, amin átestem felnyitotta a szemem, hogy új vizekre kell eveznem. Mindig a családom érdekeit tartottam szem előtt, így úgy döntöttem, elindulok az edzősködés útján, bár őszintén bevallom, sosem vágytam e tekintetben a csillogásra. Több csapatot is vezethettem, de a szívem mélyén sosem akartam José Mourinho lenni.
2017-ben érkezett a Telekom Veszprém részéről egy új lehetőség: Zsigmondnak játékosmegfigyelői állást ajánlott a rekordbajnok, amelyet elfogadott és egészen a napjainkig is ellát, igaz, már a Nemzeti Kézilabda Akadémia színeiben. Sőt mi több, a balatonboglári tréner, Sótonyi László a beállósok egyéni képzését is a veszprémi legendára bízta.
Természetesen jó érzésel tölti el az embert, amikor elismerik a munkáját, de én világéletemben arra törekedtem, hogy rászolgáljak a bizalomra. A hazai akadémiák között remek összhang uralkodik, mindenki ott segíti a másikat, ahol csak tudja. Mindig azt mondom a gyerekeknek, hogy a titok semmi másban nem rejlik, minthogy szeressék azt, amit csinálnak, és tegyenek meg minden tőlük telhetőt azért, hogy az idény végén senkiben se legyen hiányérzet.
Zsigmond György a közelmúltban nagyszülői örömök elé is nézett: idősebb gyermeke, Ádám édesapa lett. Az egykori kézilabdázó hangsúlyozta, talán még sosem uralkodott akkora boldogság az életében, mint jelenleg.
Nem túlzok, valóságos csoda nagypapának lenni. A kedvesemmel, Renátával pedig boldogok a hétköznapjaink. A barátokkal heti szinten tartom a kapcsolatot, sokat kártyázunk, vadászni is járunk. A kisebbik gyermekem, Ákos is bontogatja a szárnyait, jelenleg Horvátországban dolgozik: bízom benne, hogy idővel hazatér, mindent megteszek majd azért, hogy remek fizioterapeuta válhasson belőle.
A Telekom Veszprém egykori beállósa – a sérüléseiből tanulva – szívügyének tekinti a sportolók egészségmegőrzését. Az ő nevéhez fűződik Veszprém első hidegterápiás stúdiója is, amely jelenleg már a veszprémi Cholnoky Ferenc Kórházban található. Zsigmond rámutatott, a krioszauna fokozza az immunrendszer működését és felgyorsítja a műtéteket követő rehabilitációs időszakot is. A helyi sportolók rendszeresen részt vesznek a kezeléséken, de a terápia bárki számára elérhető.
A hidegterápiát évszázadok óta alkalmazza az orvostudomány izomfájdalmak, bőrbetegségek és túlsúly kezelésére is. A mai modern gyógyszerek és más gyógyhatású készítmények megjelenése előtt bevett szokás volt, hogy jégbe merüléssel, szélsőségesen hideg hőmérséklet alkalmazásával gyógyították a páciensek panaszait.
Utolsó kérdésünkre, hogy milyen tanácsai lennének a Telekom Veszprém jelenlegi játékosainak, Zsigmond György egy félmosoly keretében csak annyit mondott:
"mindent bele, srácok, ránk férne már egy BL-győzelem!"