A rangsor összeállításakor a legutóbbi három nagy verseny (Európa- és világbajnokság) eredményeit vették figyelembe. Dánia nyerte a 2021. évi vb-t Svédország előtt. Idén is a dánok voltak a világbajnokok, a svédek pedig a negyedik helyen végeztek. A tavalyi magyar-szlovák közös rendezésű kontinensviadalon a svédeké lett az aranyérem, a dánok pedig a dobogó harmadik fokára léphettek fel. Az európai ranglista harmadik helyén álló spanyolok az Eb-n ezüst-, a két vb-n pedig egyaránt bronzérmesek voltak.
Ám amíg a spanyolok a legrangosabb klubtornán, a Bajnokok Ligájában is mindig ott vannak a legjobbak között (a rekordgyőztes Barcelona nélkül ritkán rendeznek Final4-t), a svédek sosem jutottak még el a kölni négyesdöntőbe, a dánok pedig mindössze kétszer. Tehát nincs egyenes összefüggés a klubcsapatok és a válogatottak szereplése között. A dánok és a svédek kitűnő nevelőmunkát végeznek, de nem elég erős az egyesületek megtartóereje. Így a tehetősebb klubok – köztük a Telekom Veszprém is – összevásárolják a legjobbjaikat. Ezért aztán a dán és a svéd válogatottak Európa legerősebb csapataiban készülnek fel a vb-re és az Eb-re, míg a sztárklubokból kiszoruló hazai játékosok vagy a kispadot koptatják, vagy a szakmailag sokkal gyengébb színvonalú nemzeti bajnokságban edződnek.
Nézőpont kérdése, hogy ez mennyire szerencsés helyzet. Ugyanis ha a magyar rekordbajnok zömében a hazai utánpótlásra támaszkodna, és kevesebbet vásárolna, akkor csak elvétve jutna el a BL Final4-ig (ha eljutna egyáltalán), de talán erősebb lehetne a válogatottunk. Úgy tűnik, a kettő együtt nem megy. Kivétel Spanyolország, és benne a világ legpatinásabb férfi kézilabda-szakosztálya, az FC Barcelona.
Az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) aktuális férfi válogatott ranglistája:
1. Dánia 448 ponttal
2. Svédország 424
3. Spanyolország 400
4. Franciaország 384
5. Norvégia 320
6. Németország 264
7. Magyarország 244
8. Horvátország 212
9. Izland 196
10. Szlovénia 192