Sok bizonytalanságot szül a világjárvány
A koronavírus világjárvány miatt 2021 tele van bizonytalansággal: nem vagyunk biztosak benne, hogy az önkormányzatnak milyen bevételei lesznek; nem tudjuk, mikor lesz nyitás; ahogy arról sincs fogalmunk egyelőre, hogy a nyitást követően hogyan teljesít majd a városi gazdaság – vázolta az idei év kihívásait a polgármester.
Ebben a helyzetben a város két területen is segítő kezet nyújt a járvány miatt bajbajutottaknak: a pandémia miatt állásukat vesztők három hónapon át havi harmincezer forintos támogatásra számíthatnak, míg egy városi alapítványon keresztül a vendéglátósokat segítik 60 millió forint elosztásával.
A bizonytalan körülményekre reagálva az önkormányzat elsősorban a működési kiadásokat fogta vissza, a költségvetést úgy tervezték meg, hogy az idei évre ütemezett nagy beruházások a terv szerint megvalósulhassanak. Ez egyfelől azért fontos, mert az építkezésekkel a gazdaságba is pénzt juttatnak: a beruházások veszprémi és Veszprém környéki vállalkozásoknak teremtenek munkalehetőséget.
A következő megálló: Európa Kulturális Fővárosa
Másrészt pedig már közel van 2023, amikor egy éven át Veszprém viseli az Európa Kulturális Fővárosa címet. Ha január elsején felkészülten szeretnénk várni a vendégeket, akkor nem lehet elodázni a 2021-re esedékes feladatokat. Erre egyébként sincs szükség, hiszen a források rendelkezésre állnak: a program jelentős állami támogatást kapott, ez is jelzi, hogy nemcsak a városnak, de az egész országnak fontos a sikere. A munka a tervezett ütemben zajlik: 2021 még nem az építkezések és felújítások, hanem a tervezés, előkészítés, a közbeszerzési eljárások lebonyolításának időszaka lesz. Az igazán látványos munkálatok jövőre zajlanak majd, hogy 2023-ra elkészüljön az élményközpont, a digitális jólétközpont, a gyermekkórház és a Ruttner-ház felújítása, a vasútállomás környezetének rendbetétele.
Annak érdekében, hogy 2023-ban megfelelő infrastruktúrával várhassuk a hozzánk érkező vendégeket, az önkormányzat jelentős útépítési programot valósítana meg. Mivel a belterületi útfelújításokra az Európai Unió nem biztosít forrást, a rendelkezésre álló önerő mellett állami támogatásra lesz szükség. Az önkormányzat decemberben be is nyújtott egy pályázatot erre a célra, jelenleg az elbírálásra várnak. Közben a végéhez közeledik a Pápai út felújítása, és a biciklisták lehetőségei is bővülnek: idén Alsóörs–Felsőörs, valamint Márkó–Bánd irányába épül kerékpárút.
Európa élmezőnyébe tartunk
Ezekben a napokban is számos beruházás zajlik: a Veszprémi Sportuszodán már az utolsó simításokat végzik, hamarosan elkészülhet a zeneiskola belső felújítása is, ahogy az idén a tornászgyakorló és az Iparos Park is megvalósul. Dolgoznak két bölcsőde és az Ördögárok utcai orvosi rendelő fejlesztésén is.
A polgármester rámutatott: a 2021-es év bizonytalanságainak kezelése és 2023 előkészítése mellett már távolabbra is kell tekinteni: most kell döntenünk arról, hogy milyen városban szeretnénk élni 2030-ban. Az Európa Kulturális Fővárosa program fontos ugródeszka lesz a most meghatározandó céljaink elérésében, melyekhez fontos anyagi forrást jelenthet a következő, 2029-ig tartó uniós pénzügyi ciklus is – ennek előkészítése szintén az idei év nagy feladata lesz. A végső cél, hogy 2030-ra Veszprém ne csak Magyarországon számítson az egyik legélhetőbb városnak (az ezt vizsgáló toplistákon rendre kiemelkedően jól szerepelünk), hanem Európában is az élmezőnyhöz tartozzunk.