Veszprém – a szó hallatán az emberek lelkében más-más pillanat, emlék elevenedik meg. Sokan még máig a királynék, mások a szelek városaként emlegetik. Ugyanakkor vannak, akiket az egyetem, vagy éppen a fesztiválok csábítottak a megyeszékhelyre.
Joggal vetődik fel viszont a kérdés: mi a helyzet a sporttal? Azzal szinte mindannyian tisztában vagyunk, hogy a Telekom Veszprém kézilabdacsapata világhírnévnek örvend, igaz, a sportág koronáját még a mai napig sem sikerült elhódítani. „Ami késik, nem múlik!”
Még ha közhelynek is tűnik az iménti kijelentés, Veszprém sportbeli eredményeit, infrastrukturális fejlődését tekintve teljességgel helytálló. Napjainkra a kézilabda mellett több, más irányzatot képviselő csapat is beírta magát a történelemkönyvbe.
A mindössze tizenegy éve alakult helyi futsalcsapat az élvonalbeli bronzérmei mellett immár Magyar Kupa-címnek is örvendhet, míg a nagypályás focisták a semmiből újjáépülve egymást követő két idényben is felléphettek az NB III dobogójára. Az előbbi egyesület stabilitása megsüvegelendő, míg az utóbbi klub többször is az összeomlás határáról kotorta össze magát. A bizalom és a hit azonban mindkét irányban töretlen maradt: napjainkban a csapatok vezetik a bajnokságukat.
A Practical VLS évről évre azért dolgozik, hogy egykori fényében tündökölhessen. A Városi Stadion hetvenes éveket idéző infrastruktúráját hamarosan egy megújult „ékszerdobozra” cserélhetik a focisták, ahol már az osztálylépés is megvalósulhat.
Az új komplexum munkálataival párhuzamban, a Veszprémi Egyetemi és Atlétikai Club kezdeményezésére a stadionban megkezdődhetett az atlétikapálya felújítása is, ami a VEDAC olimpiára esélyes sportolói, és az SVSE olimpikonjai számára is hatalmas segítséget nyújt majd.
A stadionban emellett átadtak Európa egyik legkorszerűbb tornacsarnokát is, ahol a Veszprémi Torna Club (VTC) válogatott sportolói immár méltó környezetben pallérozódhatnak.
A tornászok egykori otthonát pedig a VEHIR-VESC örökölte meg, amely a Weapon Gorup SC-vel együttműködve küzdősportcentrumot valósított meg az épületben, ahol világ- és Európa-bajnok fiatalok nevelkedhetnek.
A VEHIR-VESC egyébként a röplabda színterén is kiemelkedő eredményeket tud felmutatni: női együttese immár a második idényét kezdheti meg az NB I-ben.
De említhetnénk akár az egykori világválogatott Éles Józsefet is, aki mert nagyot álmodni: az ifjabbik veszprémi kézilabdacsapat már harmadik esztendeje tagja az élvonalnak úgy, hogy idén már a nemzetközi mezőnyben is bizonyíthat.
Sportuszodával is gazdagodott megyeszékhelyünk, amely az élsport mellett az utánpótlás helyzetét is szolgálja, valamint lehetőséget biztosít a kikapcsolódásra a mozogni vágyóknak. A fejlesztés a veszprémi Rasovszky Kristóf, olimpiai ezüstérmes nyíltvízi úszó mellett a paraúszó Birnbauer Botond, valamint Betlehem Dávid világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnoki ezüst- és bronzérmes úszó számára is örvendetes volt.
Ahogy a jégsportok szerelmeseinek a Jégcsarnok létesítése is, ahol a sportolók mellett szintén barátok és családok is örömüket lelhetik korcsolyázás közben.
Városunk női kézilabdacsapata, a Veszprém Pannon SE az elmúlt kiírásban megnyerte a harmadosztályt, az osztálylépés infrastrukturális okok miatt ugyanakkor egyelőre még elmaradt. Ám ha minden jól megy, a Wartha Vince utcai sportcsarnok fejlesztése is megkezdődhet hamarosan.
A számtalan csapatsport mellett nem feledkezhetünk meg olyan egyéni teljesítményekről, amelyek szintén városunk hírnevét öregbítik. A teljesség igénye nélkül az erőemelő Csonka Anikó, a biliárdos Szolnoki Olivér, a tékvandós Mucsi Petra is évről évre nemzetközi címekkel gazdagítja Veszprémet.
Nem feledve a fiatal falmászó Boros Boldizsárt, valamint rutinosabb társait, Strommer Somát, Strommer Lászlót, Gyömrei Mátét, Torma Árpádot, Molnár Gergelyt, illetve Janzsó Róbertet, akik a Ninja Warrior-című televíziós műsorban önmaguk mellett városukat is büszkén képviselték.
Összefoglalva: ez Veszprém, a sport városa.