A bajnoksággal párhuzamosan 1951-ben írták ki először akkori nevén a Magyar Népköztársasági Kupát. Az NB I-es pontvadászatra mindössze négy csapat nevezett, a sorrend körmérkőzéses formában alakult ki. Mindhárom ellenfelét legyőzve a Vörös Meteor Közért SE lett az első magyar bajnok, de a kupában csak az ezüstérmet tudta megszerezni, miután a döntőben 0-0-s félidő után 3-1-re legyőzte a Budapesti Dózsa, amelyik nem is indult a bajnokságban. Mindebből kitűnik, hogy azok egészen más idők voltak, a sportág mai változatában talán csak a játéktér métere és a pályán tartózkodók száma nem változott.
A kupasorozat első három kiírásában mindig más lett a végső győztes: a Dózsa után a Budapesti Honvéd SE, majd a Budapesti Vörös Meteor. Ezt követően nem minden évben írták ki az MNK-t – 1953 és 1956 között három, majd 1963-ig hét év szünet következett. 1975-ben sem játszottak a kupáért, ugyanakkor 1983-ban kétszer is – márciusban és decemberben. A lebonyolítást illetően a hagyományos döntők mellett többször előfordult, hogy három, négy vagy hat csapat került a végküzdelembe, és körmérkőzéses formában állapították meg a győztes kilétét. A jelenleg alkalmazott négyes döntőt 2003-ban bonyolították először Szolnokon, amikor az elődöntők vesztesei megmérkőztek a bronzéremért. Ilyen kétnapos Final4-t rendeztek (volt, ahol többször is) Szolnokon, Balatonfüreden, Komlón (elődöntők) és Pécsen (helyosztók), Szegeden, Budapesten, Debrecenben, Szigetszentmiklóson, Győrben és Tatabányán.
A győzelmeket illetően messze kiemelkednek a veszprémiek, akik különböző néven (VÁÉV Építők, Bramac, Fotex, MKB, MVM, Telekom) összesen 31-szer hódították el a serleget. Őket a Szeged és a Bp. Honvéd követi hét-hét elsőséggel. Négyszer lett kupagyőztes az Elektromos és a Rába ETO, háromszor a Bp. Spartacus, kétszer a Bp. Dózsa és a Tatabánya, egyszer a Bp. Vörös Meteor, a Ferencváros, a Vasas SC, a Debreceni Dózsa és a Dunaferr SE. A leghosszabb sorozat is a veszprémieké: 2009 és 2018 között zsinórban tízszer győztek. Igazi kuriózum volt, amikor 2022-ben két veszprémi együttes csapott össze a döntőben, a Telekom és Éles József csapata, a Fejér-B.Á.L.
Az idei program újabb Veszprém-Szeged döntőt sejtet. A szombati elődöntőkben előbb 14.45-kor One Veszprém HC – Mol Tatabánya KC, majd 18.30-tól HE-DO B.Braun Gyöngyös – OTP Bank-Pick Szeged mérkőzést rendeznek. A párharcok vesztesei vasárnap 16.45-kor a bronzéremért csapnak össze, az előző napi győztesek kupadöntője pedig 19.30-kor kezdődik.
Ha bejön a papírforma, akkor ez lehet az MNK/MK-történet huszonharmadik Veszprém-Szeged fináléja.